Eksperci firmy Kaspersky przebadali dziewięć popularnych aplikacji randkowych. Podpowiadają, jak bezpiecznie randkować w sieci. Jest z tym lepiej niż kilka lat temu, ale trzeba się zabezpieczać.
Randki online bezpieczniejsze, ale nie pokazuj za dużo
Pod lupę badacze wzięli Tindera, Bumble, OkCupid, Mamba, Pure, Feeld, Her, Happn oraz Badoo. Po raz pierwszy badali je w 2017 roku. Wtedy ocena ich bezpieczeństwa nie wypadła najlepiej. Teraz, gdy pandemia przeniosła sporą część życia do sieci, temat cyberbezpieczeństwa stał się jeszcze bardziej istotny. Zwłaszcza, gdy dotyka tak wrażliwej sfery życia. Analiza firmy Kaspersky przynosi tym, którzy korzystają z aplikacji randkowych umiarkowanie dobre wiadomości. Okazało się, że z technicznego punktu widzenia aplikacje te stały się bezpieczniejsze w porównaniu z 2017 r. Mimo tego nadal stwarzają poważne zagrożenia dla prywatności.
Mam dobrą i złą wiadomość
Zacznijmy od dobrej. W 2017 roku cztery spośród badanych aplikacji dawały możliwość przechwycenia danych wysyłanych z aplikacji, a wiele z nich wykorzystywało niezaszyfrowany protokół HTTP. W tym roku żadna z badanych aplikacji nie wykorzystuje protokołu HTTP. Żadne dane nie są wysyłane, jeśli komunikacja nie jest bezpieczna. Zła wiadomość jest taka, że jeśli rejestrujesz swoje randkowe konto, przy pomocy np. Instagrama czy Facebooka, to będą na nim widoczne informacje z tego portalu.
Uwaga na cyberstalking i doxing
„Dostęp do takich danych jak lokalizacja, miejsce pracy, nazwisko, informacje kontaktowe użytkowników itd. naraża ich na cyberstalking. Inne zagrożenia to fizyczne prześladowanie. jak również doxing, polegający na upublicznieniu prywatnych informacji w celu upokorzenia ofiary lub zaszkodzenia jej. Co więcej, Mamba jest jedyną aplikacją, która pozwala użytkownikom bezpłatnie „zatrzeć” swoje zdjęcia, a Pure – również jako jedyna aplikacja – zabrania użytkownikom wykonywania zrzutów ekranu czatów. W pozostałych przypadkach istnieje możliwość udostępniania rozmów i zdjęć użytkowników, potencjalnie w celu stosowania szantażu lub doxingu” przestrzegają eksperci Kaspersky.
Jak bezpiecznie randkować w sieci?
- Nie podawaj na profilu nazwiska, miejsca pracy, nie dołączaj zdjęć ze znajomymi
- Unikaj wiązania swojego profilu z innymi kontami w mediach społecznościowych i usługach online. Lepiej skorzystać z płatnej wersji aplikacji, bo są bezpieczniejsze
- Jeśli jest taka opcja, wybierz lokalizację ręcznie, zaznaczysz wtedy określony obszar, co uniemożliwi dokładne określenie miejsca, w którym jesteś
- Stosuj uwierzytelnienie dwuskładnikowe
- Korzystaj z wbudowanego komunikatora w aplikacji randkowej. Przejdź na inne komunikatory dopiero wtedy, gdy zdobędziesz zaufanie do osoby po drugiej stronie.
- Jeżeli nie korzystasz już z aplikacji, to usuń lub ukryj swój profil