Już niedługo może czekać nas prawdziwa rewolucja, jeżeli chodzi o recykling plastikowych opakowań. Rząd chce, by wprowadzona została kaucja na plastikowe butelki. Oznaczałoby to, że będziemy płacić więcej przy zakupie produktu, ale potem tę kwotę odzyskamy, jeżeli oddamy plastikową butelkę.
Analizując wykaz prac rządu można zauważyć, że przygotowywana jest ustawa, która wprowadzić ma system kaucyjny, obejmujący plastikowe i szklane butelki. Zmiana może zostać wprowadzona przy przychylności opinii społecznej, bo wiele badań wskazuje, że kaucja na plastikowe butelki to coś, czego ludzie wręcz oczekują.
Będzie to o tyle rewolucyjne, że jak dotąd w Polsce kaucja przy produktach spożywczych kojarzyła się głównie z piwem, w przypadku którego taki system już istnieje. Ten nowy miałby być jednak dużo szerszy, obejmować wszelkie plastikowe i szklane butelki, a co najważniejsze, ma działać bezparogonowo.
Oznacza to, że nie będzie potrzeby posiadania dokumentu zakupu, potwierdzającego, że daną butelkę kupiliśmy akurat w tym sklepie. Każda placówka handlowa, która będzie prowadzić odbiór takich butelek, będzie musiała ją przyjąć i oddać nam pobraną wcześniej kaucję.
Kaucja na plastikowe butelki może wynieść około złotówki za jedno opakowanie
Według ekspertów taka jednorazowa kaucja za butelki za dane opakowanie może wynieść około 1-2 złote. Oznacza to, że w przypadku wody mineralnej jej cena może podskoczyć praktycznie dwukrotnie. Przy czym połowę tej kwoty odzyskamy, jeżeli zdecydujemy się oddać zużytą butelkę do recyklingu.
Projekt ustawy nie jest jeszcze opublikowany, ale z jego założeń pokazanych na stronie rządowej, można wyczytać, że to sami producenci danych opakować będą odpowiedzialni za stworzenie i finansowanie systemu kaucyjnego. Co więcej, będą oni zobowiązani do odzyskiwania odpowiedniej ilości plastikowych opakowań, w przeciwnym razie narażą się na kary. Oznacza to, że w ich interesie będzie wprowadzenie takiego systemu, który będzie wręcz zachęcał konsumentów do zwrotu zakupionych wcześniej butelek.
Każdy większy sklep będzie zobowiązany do odbierania plastikowych butelek
W przepisach będzie też zapisane, że każdy sklep o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych będzie zobowiązany do odbierania takich plastikowych opakowań. Ma to sprawić, że system będzie powszechnie dostępny i jednolity w całym kraju. Oczywiście mniejsze sklepy także będą mogły działać w tym systemie, zwłaszcza że będą zobowiązane, jak każda placówka handlowa, do pobierania kaucji w momencie zakupu.
Te dwie kwestie, czyli fakt, że sami producenci będą zmuszeni utworzyć system kaucyjny oraz to, że duże sklepy będą musiały odbierać plastiki sprawi, że możemy spodziewać się podobnych rozwiązań, które znamy z zachodniej Europy. W Niemczech od lat funkcjonują butelkomaty, umieszczone najczęściej w sklepach, do których można wrzucać zużyte butelki, a w zamian otrzymujemy paragon. Ten można wymienić na gotówkę lub zapłacić nim przy najbliższych zakupach. Wydaje się, że to się sprawdza, bo skoro każdy taki plastik jest tam warty 25 eurocentów, to mało kto go wyrzuca, a nawet jak to robi, to zaraz znajduje się osoba, która chętnie sama odda taką butelkę do recyklingu.
W Polsce ten system miałby zacząć obowiązywać od I kwartału 2022 roku, aczkolwiek nie należy się zbytnio przywiązywać do tej daty, bowiem ustawa ta musi jeszcze trafić do Sejmu i tam zostać przegłosowana. Naniesione na nią mogą też zostać zmiany, jednak wydaje się, że sam rdzeń pomysłu powinien zostać nietknięty.