Inflacja wciąż rośnie, już niemalże w każdym segmencie gospodarki odnotowano podwyżki. Dodatkowo wraz z początkiem roku musimy przygotować się na wzrosty opłat związanych z utrzymaniem mieszkania. Droższe będą czynsze oraz energia elektryczna. Czekają nas podwyżki opłat za ogrzewanie.
Podwyżki opłat za ogrzewanie – więcej zapłacimy za energię
Okres, w którym żyjąc w naszym klimacie zmuszeni jesteśmy – niejako przez warunki klimatyczne – do ponoszenia większych opłat nazywany jest sezonem grzewczym. Najczęściej trwa od 6 do 8 miesięcy. Jako, że przez ponad pół roku korzystamy z ogrzewania należy zaliczać je do naszych podstawowych potrzeb. W większości spółdzielni mieszkaniowych zaliczka na poczet ogrzewania jest uśredniona na takim samym poziomie przez cały rok.
Tym samym, w okresie letnim niejako odkładamy kapitał, który jest kumulowany po to, aby w zimowych miesiącach został wykorzystany. Warto podkreślić, że opłaty związane z ogrzewaniem stanowią około 16% kosztów utrzymania całej nieruchomości. Na tę wartość składają się koszty ogrzewania mieszkań oraz części wspólnych. Jednocześnie, srogość zimy w danym roku kalendarzowy nie wpływa tak bardzo na cenę, o wiele bardziej istotnym czynnikiem jest czas, czyli długość jej trwania. Lepiej zatem, jeśli zima okaże się, wyjątkowo mroźna w styczniu lub lutym, niż aby miała zacząć się już w połowie października.
Polski Ład wpłynie na podwyżki na ogrzewanie
W 2022 roku spodziewamy się nawet 40% podwyżki w stosunku do opłat, które ponosimy teraz. Podwyżki opłat za ogrzewanie mogą być w przyszłym roku rekordowe.
Polski Ład uderzy szczególnie w przedsiębiorców. Firmy zostaną obciążone kosztami w formie wyższych składek za ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Ponadto utracą możliwości odliczeń podatkowych. Przedmiotowe koszty będą musiały uwzględnić w wykonywanej przez siebie pracy. Zatem wpłynie to również pośrednio na koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Obecnie już nie tylko w większych miastach nieruchomościami zarządzają firmy, które utrzymują czystość, porządek, a także konserwują i administrują budynki.
Podwyżki opłat za ogrzewanie wynikają z niewłaściwego podejścia
Ponadto, czynnikiem istotnie wpływającym na koszty związane z opłatami na ogrzewanie jest właściwe przygotowanie do sezonu grzewczego. Również klasa energetyczna budynku, która jest zależna od izolacji cieplnej, szczelności okien, odpowiedniej regulacji węzłów cieplnych oraz zastosowanie nowoczesnej automatyki sterującej ogrzewaniem.
W dzisiejszych czasach o wiele więcej zależy od nas samych. Świadomość mieszkańców jest coraz większa. Obecnie sami możemy regulować za pomocą termostatów odpowiednią, stałą, średnią temperaturę.
Należy pamiętać, że koszty związane z ogrzewaniem w ostatnich lat niespecjalnie rosły. W nowym budownictwie, za ogrzewanie odpowiadają węzły cieplne oraz kotły gazowe. Stąd wysokość cen za ogrzewanie będzie związane także z ceną samego paliwa, a ta jak wiemy znacznie poszybowała w górę. Jednak największe znaczenie w zakresie kosztów ma odpowiednia izolacja termiczna budynku.
Na wyższe opłaty często składają się tak prozaiczne przyczyny jak nieszczelne okna, stare budownictwo lub piec. Zatem jeśli chcielibyśmy obniżyć koszty ogrzewania słusznym wyjściem wydaje się być długofalowa inwestycja w nowoczesne rozwiązania. Właściwy system do automatycznego zarządzania, dostosowania i uruchamiania ogrzewania w zależności od warunków atmosferycznych sprawi, że będziemy mieli większą kontrolę nad kosztami.