Co trzecia firma w Polsce należy do kobiety, ale są liczne branże, w których panie dominują

Biznes Firma Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (31)
Co trzecia firma w Polsce należy do kobiety, ale są liczne branże, w których panie dominują

W skład Bezprawnika wchodzą 3 serwisy: bezprawnik.pl, firma.blog i Bezprawnik eCommerce. Mało kto wie jednak, że nasz najbardziej podatkowo-księgowo-firmowy firma.blog jest w większości czytany przez… kobiety. 

Być może dlatego nie jest dla nas dużym zaskoczeniem, gdy czytamy statystyki i dane na temat przedsiębiorczości kobiet w Polsce. Ta jest niewątpliwie duża, a przede wszystkim – w szerszym kontekście dynamicznie się powiększa i popularyzuje (choć oczywiście pandemiczny okres przyniósł niewielkie spadki, jak u przedsiębiorców wszystkich płci). Kobiety pokochały biznes i świetnie realizują się w jego przeróżnych obszarach. A jakich? Gdzie kobiety dominują?

Na zlecenie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką w pierwszym kwartale 2022 r. w Dun & Bradstreet przebadano dane ujawniane w Krajowym Rejestrze Sądowym, do kobiet należy zdecydowana większość firm związanych z branżą pomocy społecznej – ponad ¾. Również ponad połowa przedsiębiorstw związanych z opieką zdrowotną i niemal połowa w branży edukacyjnej jest zarządzana przez kobiety.

Gdzie kobiety dominują polski biznes?

Największy odsetek działalności należących do kobiet, bo aż 76 proc., jest zarejestrowany w sekcji „pomoc społeczna bez zakwaterowania”, obejmującej m.in. różnego rodzaju wsparcie osób starszych i niepełnosprawnych oraz opiekę nad dziećmi, w tym żłobki. W pokrewnej sekcji „pomoc społeczna z zakwaterowaniem” do kobiet należy 64 proc. firm, a w sekcji „opieka zdrowotna” 55 proc. Obejmuje ona m.in. praktyki lekarskie i stomatologiczne oraz działalność fizjoterapeutyczną, a także pielęgniarską i położniczą.

Medycyna i farmacja to bardzo silna dominacja pań. Kobiety są również właścicielkami ponad połowy firm sklasyfikowanych jako „produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych substancji farmaceutycznych”. Sporo przedsiębiorczyń działa też w branży edukacyjnej – należy do nich 46 proc. biznesów, m.in. przedszkoli, szkół, firm organizujących wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia, szkół językowych i nauki jazdy, a także firm doradztwa zawodowego czy prowadzących pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

„Stereotypowych zawodów” też nie brakuje

Trzecim pod względem liczby firm należących do kobiet sektorem jest „pozostała indywidualna działalność usługowa”, obejmująca m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, pralnie, solaria, salony masażu i odchudzające, salony tatuażu i piercingu oraz agencje hostess i biura matrymonialne, ale również opiekę nad zwierzętami oraz ich pielęgnację, domy pogrzebowe, działalność astrologiczną i spirytystyczną. W tej bardzo pojemnej kategorii kobiety stanowią 63,5 proc. wszystkich właścicieli biznesów.

Polki realizują się również w finansach i turystyce, nie brakuje ich w handlu.

Obserwacji Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką pokrywają się z naszymi własnymi badaniami demografii na temat czytelników i czytelniczek serwisów Grupy Bezprawnik. Wiele polskich przedsiębiorczyń działa w branżach związanych z finansami. Należy do nich nieco ponad połowa firm z sektora działalności prawniczej, rachunkowo-księgowej i doradztwa podatkowego, a także 47 proc. zarejestrowanych w sektorze ubezpieczeń, reasekuracji oraz funduszy emerytalnych. Sporo firm zarządzanych przez kobiety znajdziemy też w branży turystycznej – 48,5 proc. w sektorze zakwaterowania, obejmującym hotele, obiekty noclegowe i pola kempingowe, oraz 48 proc. w sektorze „działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane”.

Zdominowane przez kobiety są również branże „produkcja odzieży” – 62 proc. firm – oraz „produkcja wyrobów tekstylnych” – 53,5 proc. Własnością kobiet jest też ponad połowa przedsiębiorstw zarejestrowanych w kategorii „działalność związana z grami losowymi i zakładami wzajemnymi” oraz połowa w kategorii i „handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi”.

Co trzecia firma w Polsce należy do kobiet

Podsumowując, do kobiet należy 32,5 proc. firm w Polsce, co w stosunku do ubiegłego roku stanowi spadek o 3 proc. Jednak liczba właścicielek spada wraz z rosnącą wielkością przedsiębiorstw. W sektorze firm mikro, zatrudniających od 1 do 9 pracowników, kobiety są właścicielkami 31 proc. W przypadku małych firm (od 10 do 50 pracowników) jest to 25,5 proc., średnich (od 51 do 250 pracowników) już tylko 15,7 proc., a w sektorze dużych firm (powyżej 250 pracowników) – zaledwie 13,3 proc.

Dane cytowane w tekście pochodzą . Analizie poddano dane z rejestru KRS za rok 2021. Badanie przeprowadzono w połowie stycznia 2022 r. Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką podzieliła się swoimi badaniami przy okazji konkursu Bizneswoman Roku. Bizneswoman Roku to największy i najstarszy w Polsce konkurs dla przedsiębiorczych kobiet. Zbieranie zgłoszeń w tegorocznej edycji już się zakończyło. Finalistki poznamy w kwietniu 2022, a laureatki i laureaci we wszystkich kategoriach zostaną ogłoszeni w maju 2022.