Zmiana Polskiego Ładu to lipa? Zaliczki na PIT nadal będą liczone dwukrotnie

Podatki Dołącz do dyskusji
Zmiana Polskiego Ładu to lipa? Zaliczki na PIT nadal będą liczone dwukrotnie

Już 1 lipca tego roku wejdzie w życie nowelizacja Polskiego Ładu. Założeniem noweli była m.in. likwidacja obowiącku dwukrotnego wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, firmy jednak nadal będą musiały to robić. Zmiana Polskiego Ładu to lipa?

Nowelizacja Polskiego Ładu

Niedawno informowaliśmy o tym, że Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowelizacja przede wszystkim zakłada, że stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

Ustawa likwiduje także ulgę dla klasy średniej. Jednak dla tych osoby, dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy. Zwrot ten będzie między podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej.

Na papierze zmiany wydają się zmierzać w dobrym kierunku. Ale nie wszystkie.

Zaliczki na PIT nadal będą liczone dwukrotnie

I tu zaczynają się schody. Nikogo to już nie powinno dziwić, że Polski Ład to dziurawy eksperyment społeczny będący po prostu zwyczajnym bublem prawnym.

Jak się okazuje, wbrew deklaracjom resortu finansów, płatnicy nie unikną biurokracji, którą wprowadził Polski Ład. DGP informuje, że nowelizacja Polskiego Ładu nie zmienia przepisów o składce zdrowotnej.

Efektem tego będzie to, że przedsiębiorcy nadal będą wyliczać zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z zasadami bieżącymi i na podstawie przepisów obowiązujących 31 grudnia 2021 r.

Co prawda zniknie kontrowersyjny mechanizm rolowania zaliczek, ale ustawodawca nie zmienił wprowadzonych 1 stycznia br. zasad wyliczania składki zdrowotnej. Mowa tutaj o art. 83 ust. 1 i art. 83 ust. 2b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W konsekwencji czego jeśli kwota składki zdrowotnej przewyższa wysokość zaliczki na PIT wyliczonej według zasad obowiązujących 31 grudnia 2021 r., to płatnik powinien tę składkę odpowiednio obniżyć.

Cytowana przez DGP Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradczyni podatkowa i dyrektorka w Vialto Partners, która pierwsza zwróciła uwagę na problem wskazuje, że

Nie ma wątpliwości, że w lipcu br. i w kolejnych miesiącach 2022 r. zespoły kadrowo-płacowe nadal będą musiały wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie, tj. według zasad bieżących i ubiegłorocznych. Wszystko, aby dokonać ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r.

Warto na zakończenie przypomnieć, że rząd zapewniał, iż od 1 lipca br. nie będzie już potrzeby podwójnego liczenia zaliczek na podatek dochodowy.