Połączenia internetowe mogą okazać się jeszcze mniej prywatne, jeśli zaczną być udostępniane sądom.
Na łamach naszego portalu rozważaliśmy już czy rozmowy nagrane smartfonem mogą być dowodem w sprawie. Zwróciliśmy także uwagę na fakt, że o ile nie zawsze możemy rejestrować dialog z osobą prywatną, to konsultacje z urzędnikami da się prawnie nagrywać bez większych obaw. Wszystkie dotychczasowe działania i przyszłe decyzje w tego typu sprawach mogą jednak ulec zmianie, jeśli Belgii uda się wymusić na koncernie Microsoft ujawnienie szczegółów dotyczących połączeń z komunikatora Skype.
Firma z Redmond, której własnością jest popularny internetowy komunikator, odmówiła przekazania danych na temat wykonywanych połączeń konkretnych użytkowników. W związku z tym, Belgia wytoczyła proces, który ma nakazać ujawnienie tego typu informacji, mogących stanowić dowód w sprawie. Microsoft argumentuje, że nie ma takiego obowiązku, ponieważ nie jest zwykłym operatorem telefonicznym, który rzeczywiście w świetle obowiązującego prawa musiałby przekazać żądane szczegóły dotyczące komunikacji użytkowników. Belgijskie władze twierdzą jednak, że połączenia internetowe powinny podlegać tym samym regulacjom, co normalne rozmowy telefoniczne.
Sprawą uznania narzędzi VoIP za podobne do świadczeń operatorów telefonicznych zajmuje się Komisja Europejska. Gdy kwestia zostanie rozstrzygnięta, na jej decyzje będą mogły powoływać się sądy Unii Europejskiej, w tym polskie. Nie będzie to obowiązujące w całej wspólnocie stwierdzenie, jednak ułatwi interpretację licznych dalszych spraw o podobnym charakterze. Jeśli Microsoftowi nakaże się ujawnienie szczegółów rozmów Skype, będzie istniało ryzyko, że każda z przeprowadzonych konwersacji przy użyciu tej usługi będzie mogła być w istotnej sprawie odtajniona.
Pozyskiwanie i wykorzystywanie dowodów z niestandardowych źródeł jest coraz powszechniejsze w dobie nowoczesnych technologii. Jeśli macie wątpliwości czy konkretnych informacji możecie użyć w sprawie sądowej, warto poradzić się specjalisty. Polecamy kontakt z naszymi prawnikami, którzy podpowiedzą jakie informacje mogą stanowić ważne argumenty w postępowaniu. Czekamy na wiadomości pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.