Dzwonisz do urzędu? Możesz nagrać rozmowę!

Codzienne Gorące tematy Zakupy Zbrodnia i kara 21.05.2015
Dzwonisz do urzędu? Możesz nagrać rozmowę!

Udostępnij

Michał Grązka

Odbierając telefony niejednokrotnie słyszmy, że rozmowa jest nagrywana. Czy i my mamy prawo do rejestrowania połączeń?

Kiedy zadzwoni do nas telemarketer i rozpocznie od poinformowania, że rozmowa jest nagrywana, możemy powiedzieć, że sobie tego nie życzymy. Wtedy najprawdopodobniej nastąpi przerwanie połączenia. Czy jednak obsługujący telefonicznie klientów urzędnik ma prawo odmówić rejestrowania rozmowy? I czy my w ogóle mamy prawo ją nagrywać?

Przepisy prawa nie zabraniają żadnych form nagrywania. Ograniczone jest jedynie publikowanie takich materiałów, jeśli mogłoby dojść do naruszenia ochrony wizerunku. W praktyce można udostępniać np. w internecie jedynie zdjęcia czy filmy osób publicznych. Nie ma jednak przeciwwskazań odnośnie zapisów dźwięku. Art. 267 kodeksu karnego mówi tylko o zakazie nielegalnego pozyskiwania informacji, nie ma natomiast zastrzeżeń co do ich utrwalania.

Oznacza to, że bez problemu nagramy każdą rozmowę z urzędnikiem państwowym. Pozwala na to nie tylko nowoczesna technologia (np. odpowiednie aplikacje na smartfony), ale i prawo. Co więcej – nie musimy nawet informować o tym w trakcie trwania połączenia. Jest to jednak często stosowana praktyka ze względów grzecznościowych. Co więcej, jeśli zależy nam na pozytywnym rozpatrzeniu jakiejś sprawy, warto wspomnieć o fakcie nagrywania. Być może wtedy urzędnik postara się odpowiadać nam wyraźniej, może też dokładniej zastanowi się nad udzieleniem odpowiedzi na zadane pytanie.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Co w sytuacji, kiedy usłyszymy, że nagrywamy wbrew prawu? Poprośmy o podstawę do takiego twierdzenia i wskażmy wyraźnie, że żadna ustawa nie zabrania takich działań. Urzędnik który np. rozłączy się po usłyszeniu, że rozmowa jest rejestrowana, szkodzi sobie na co najmniej dwa sposoby. Po pierwsze, jego obowiązkiem w godzinach pracy jest pomoc petentowi, więc odmowa jej udzielenia może spotkać się z dezaprobatą pracodawcy. Po drugie, świadomy tego, że jest nagrywany powinien liczyć się z tym, że każde nieuzasadnione zachowanie jest utrwalane i może być przekazane np. przełożonym. W poważniejszych sprawach, w których tego typu zapis rozmowy chcielibyśmy wykorzystać w sądzie, musimy pamiętać że nie zawsze nagranie z telefonu może stanowić ważny dowód, o czym pisaliśmy na łamach portalu.

Jeżeli macie problem z urzędnikami, którzy w kółko odsyłają Was do innego działu lub nie potrafią udzielić odpowiedzi, nie wahajcie się zgłaszać tego typu zachować do odpowiednich organów. Na poparcie swoich argumentów możecie nagrywać rozmowy. W przypadku problemów prawnych, bądź wątpliwości, polecamy indywidualny kontakt z naszymi specjalistami. Przyjrzymy się każdej sprawie i odpowiemy jak działać w niejasnych kwestiach. Czekamy na wiadomości pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.

6 odpowiedzi na “Dzwonisz do urzędu? Możesz nagrać rozmowę!”

 1. Bardzo
  się cieszę, ze w końcu ktoś poruszył temat nagrywania rozmów
  przez osoby prywatne. Bardzo często spotykam się z sytuacją że
  osoba do mnie dzwoniąca, w trosce o „jakość usług”
  informuje mnie o nagrywaniu rozmowy. Ja to rozumiem jednak jest
  pewien problem, kiedy przychodzi do reklamacji usługi którą
  oferowała mi rzekoma osoba, nie jak nie mam dostępu do nagrania tej
  rozmowy. Rozwiązanie tego problemu wydaję się być bardzo proste,
  zresztą wskazał je już sam autor tego artykułu. Wystarczy mieć
  aplikację na smartfona która nam nagra taką rozmowę. Problem
  polega na tym że nie ma takiej aplikacji która by to robiła. Są
  tylko aplikacje „pseudo dyktafony”, które nagrywają dźwięk z
  otoczenia, przez co można w teorii nagrać dźwięk puszczony z
  głośnika. Niestety takie rozwiązanie wymusza na użytkowniku
  rozmowę przez system głośno mówiący ,a jakość nagrania
  pozostawia wiele do życzenia. Podsumowując moją przydługą
  wypowiedź, byłbym wdzięczny jak ktoś pokazał by mi aplikację na
  smartfona z Windows Phone lub Androida która naprawdę nagrywała by
  rozmowę i była w pełni legalna.

  • Dziękuję za pomoc.
   Niestety na chwilę obecną moim głównym telefonem (służbowym) jest Lumia 520, czy na nią też jest taka aplikacja która nagrywa pełną rozmowę bezpośrednio z telefonu bez użycia głośnika zewnętrznego (nie dyktafon)?

    • No właśnie w tym tkwi problem, że aplikacji jest mnóstwo, ale nie ma takiej która by profesjonalnie nagrywała same rozmowy. Swego czasu doszukałem się w czeluściach internetu, że taka funkcja jest zablokowana z powodów prawnych, rzekomo narzuconych przez UE. Niestety nie znalazłem potwierdzenia tego zdania w żadnym akcie prawnym. Nie mniej jednak ciesze się że mogę legalnie nagrywać rozmowy telefoniczne i mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości uda mi się trafić na taką aplikację która przywróci mi tą upragnioną funkcję, którą już kiedyż posiadałem w leciwych nokiach z Symbianem.

 2. Na Androida polecam Automatic call recorder. W wersji darmowej umożliwia rejestrowanie 40 połączeń po czym nadpisuje najstarsze. W każdej chwili można zapisać ważną dla nas rozmowę. Jakość rozmowy bez zarzutu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *