Jacek Sasin przekonuje, że wczoraj blackout Polsce nie groził – i twierdzi tak dzień po czasowym wyłączeniu takich bloków energetycznych jak Bełchatów, Turów, Połaniec, Opole i Kozienice. Z drugiej strony Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już jakiś czas temu przygotowało porady, jak przygotować się na blackout w przyszłości.
Jak przygotować się na blackout? Sasin uspokaja, ale porady RCB zawsze warto mieć z tyłu głowy
Prawdopodobnie niewiele osób czuje się uspokojonych, gdy uspokajającym jest Jacek Sasin. Minister tym razem odniósł się do kwestii blackoutu. Na antenie TVP1 (w nawiązaniu do wczorajszego czasowego wyłączenia bloków energetycznych) stwierdził, że blackout wcale nam nie groził, a rząd dobrze przygotowuje się na ten sezon zimowy. Dodatkowo minister przekonuje też, że Polska jest w stanie „w każdym momencie” w razie wystąpienia sytuacji. kryzysowej, zaimportować energię z innych rynków. Jego zdaniem potencjalnym blackoutem straszy opozycja, a w dodatku robiła to już rok temu i „do niczego takiego nie doszło”. Polskie Sieci Elektroenergetyczne twierdzą natomiast, że „Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie. PSE, w wypowiedzi dla money.pl stwierdziło nawet, że ktoś „celowo sieje panikę”.
Zapewnienia ze strony rządu i przedstawicieli PSE nie oznaczają jednak, że Polsce blackout to całkowicie nierealistyczny scenariusz. Można wprawdzie przypuszczać, że państwo faktycznie będzie robić wszystko, by nie dochodziło do masowych wyłączeń prądu, jednak należy mieć na uwadze fakt, że cała Europa znajduje się w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Tym samym może się zdarzyć, że faktycznie zdarzą się czasowe przerwy w dostawie prądu (choć, o ile w ogóle wystąpią, nie powinny być długotrwałe).
Co ciekawe, o tym, jak przygotować się na blackout, wydało poradnik… Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wskazówki i porady pojawiły się jeszcze pod koniec 2021 r. Wtedy o długotrwałych przerwach w dostawie prądu ostrzegano w kontekście nadchodzącej zimy. Centrum informowało wprawdzie, że Polska nie jest zagrożona, a post ma charakter prewencyjny, jednak trudno przypuszczać, że takie porady pojawiły się bez przyczyny.
Jak zatem przygotować się na blackout?
Po pierwsze, warto zatroszczyć się o to, by w łatwo dostępnym miejscu mieć przygotowaną latarkę, świece, apteczkę i dokumenty. oprócz tego RCB poleca zaopatrzyć się w powerbank, a także zabezpieczyć zapasy jedzenia, które nie wymagają prądu przy przechowywaniu i przygotowaniu. Do wskazówek RCB warto zastosować się z prostego powodu – koszty takich przygotowań są niewielkie, a