Jeśli jesteście właścicielami spółki, lub planujecie dołączyć do istniejącego już biznesu i rozważacie zakup udziałów, to powinniście pamiętać o tych istotnych regulacjach. Zbycie udziału, jego części lub jego ułamkowej części powinno bowiem odbywać się w określonej formie. Na czym polega zbycie udziałów w spółce z o.o.?
Zbycie udziałów w spółce zoo
Jeśli planujecie formalnie dołączyć do istniejącej już spółki powinniście pamiętać o tych najistotniejszych regulacjach. Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują bowiem specjalną formę dla czynności zbycia udziałów. W końcu to jedno z podstawowych praw wspólników, aby móc rozporządzać swoimi udziałami. Tym samym, zbycie udziału, jego części, lub ułamkowej części udziału, a także jego zastawienie powinno dokonywać się w określonej formie. Obecnie obowiązujące regulacje przewidują formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Warto pamiętać, że w przypadku spółki, której to umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy zbycie przez wspólnika udziałów jest także możliwe przy wykorzystaniu wzorca, który został udostępniony w systemie teleinformatycznym. Dodatkowo, oświadczenia zbywcy oraz nabywcy powinny zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Czy do zbycia udziału potrzebna jest zgoda spółki?
Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od tego jak została skonstruowana umowa spółki. Bywa i tak, aby zabezpieczyć się przed potencjalnym niepożądanym wspólnikiem w umowach występują specjalne zapisy, które ograniczają możliwość sprzedaży udziału. Dlatego zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz zastawienie udziału może ograniczać umowa spółki poprzez np. konieczność uzyskania zgody spółki.
Gdy takie ograniczenie faktycznie znalazło się w umowie, wówczas zgody w imieniu spółki udziela w formie pisemnej zarząd. W sytuacji, w której zgody odmówiono, zgody może udzielić sąd rejestrowy, o ile istnieją ku temu ważne powody.
Nieco bardziej skomplikowanie jest w przypadku, gdy realnie zajmujemy się jakąś spółką. Formalnie należymy do zarządu, ale z uwagi na nasze zaangażowanie chcielibyśmy stać się także jej udziałowcami, czy to jest w ogóle możliwe? Tak, tylko wówczas spółkę – np. w zakresie udzielenia zgody – będzie reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników, co wynika bezpośrednio z treści art. 210 § 1 k.s.h.