Dziś ponownie otworzy się e-sklep PGG, a klienci będą mieli szansę kupić węgiel i ekogroszek w cenie znacznie niższej niż na wolnym rynku. Dodatkowo już na początku tego miesiąca mają wejść w życie zmiany w e-sklepie PGG – cały produkowany przez PGG węgiel opałowy będzie dostępny w sklepie internetowym, co ma pozwolić zaspokoić zapotrzebowanie większej grupy gospodarstw domowych.
Zmiany w e-sklepie PGG
Osoby, które chcą kupić węgiel czy ekogroszek w e-sklepie PGG, mają w tygodniu dwie próby. Sklep internetowy jest uruchamiany tylko dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki. Dziś zatem wszyscy zaintresowani będą mieć kolejną szansę.
Na „półkę” internetowego sklepu towar jest wystawiany dopiero o godz. 16 – i jest dostępny do wyczerpania zapasu na dany dzień. Co więcej, zamówienie można złożyć tylko telefonicznie lub mailowo, co jest dodatkowym utrudnieniem dla seniorów. W ich imieniu zamówienia w e-sklepie próbują zazwyczaj dokonać dzieci lub wnuczki.
Osoby, próbujące kupić opał przez e-sklep PGG, często angażują do tego zadania kolejne osoby, które również mają próbować dokonać zamówienia. Powstają nawet specjalne „poradniki”, co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na zakup węgla. Zainteresowanie jednak jest tak duże, że tylko części osobom udaje się kupić surowiec (a trzeba jeszcze pamiętać, że konieczne jest zorganizowanie transportu zakupionego towaru).
Nadchodzą jednak zmiany w e-sklepie PGG, które teoretycznie mają ułatwić zakup węgla większej grupie zainteresowanych. Jak zapowiada PGG, już od początku sierpnia cały produkowany przez grupę węgiel opałowy będzie trafiać właśnie do sklepu internetowego.
Dostawa węgla z PGG do odbiorców indywidualnych ma być prostsza
Zmiany w e-sklepie PGG obejmują również kwestię dostaw. PGG buduje sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla, którzy mają pełnić rolę dystrybutorów surowca na rzecz gospodarstw domowych. Dzięki sieci zorganizowanie dostawy węgla do domu ma być nie tylko prostsze, ale i – stosunkowo tanie. Jak niedawno w rozmowie z PAP tłumaczył prezes PGG, chodzi o to, by cena węgla nie powiększała się na kolejnych etapach dystrybucji.
Partnerzy PGG, którzy wejdą w skład budowanej sieci, będą transportować węgiel z kopalń do składu. Będą też odpowiadać za jego rozładunek, zważenie, załadunek i wydanie klientowi w ciągu 48 godzin od odbioru węgla z kopalni. Co ciekawe, skład muszą być monitorowane – a PGG musi mieć zdalny dostęp do kamer. Oprócz tego składy partnerów PGG muszą być ubezpieczone i mieć odpowiednią infrastrukturę. Kwalifikowana Sieć Dostawców ma zapewnić jednolity standard obsługi logistycznej i zagwarantować najniższe możliwe ceny transportu.
Teoretycznie zatem zakup węgla czy ekogroszku przez e-sklep PGG powinien być prostszy, podobnie jak zorganizowanie dostawy surowca do domu. Można się jednak spodziewać, że wobec tego liczba chętnychc chcących spróbować swoich sił w zakupach przez internet zwiększy się – a popyt wcale tak szybko nie osłabnie.