Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego znacznie obniża koszty usług medycznych – także, gdy jej nie wyrobimy.
W związku z faktem, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, mamy ułatwiony dostęp do pozostałym krajów wchodzących w jej skład. Poza tym, że do przekroczenia granicy wystarczy jedynie dowód osobisty, otrzymujemy też inne udogodnienia. Korzystając z EKUZ możemy niemal za darmo leczyć się w nagłych wypadkach, gdy jesteśmy w innym państwie UE.
Warto o tym pamiętać i przed wyjazdem wyrobić sobie odpowiednią kartę. Co jednak, jeśli takiej nie mamy? Może to być spowodowane wieloma czynnikami. Możliwe jest, że zgubimy ją w trakcie wyjazdu lub ktoś ją nam ukradnie. Innym powodem może być zwyczajnie jej nie wyrobienie przed wyruszeniem za granicę. Na szczęście, odpowiednie przepisy ułatwiają nam załatwienie formalności i tańsze leczenie.
Gdy tylko stać nas na opłacenie usług medycznych za granicą, mimo braku EKUZ, zróbmy to. Później, gdy wrócimy do kraju, należy udać się do oddziału NFZ. Jeśli tylko posiadamy ubezpieczenie (na przykład przez zatrudnienie na umowę o pracę i odprowadzanie składek lub w przypadku pobierania renty), możemy liczyć na odpowiedni zwrot kosztów. Oczywiście, istotne jest przedstawienie wszystkich faktur i paragonów. Jeśli odbyliśmy więc wizytę w zagranicznej placówce medycznej, zachowajmy pisemne potwierdzenia zapłaty. Pamiętajmy też, że nie zawsze EKUZ oznacza 100% ulgi – w przypadkach, w których nawet posiadając kartę musimy zapłacić część kwoty za usługi, NFZ zwróci nam tylko przysługującą zniżkę.
Jeśli natomiast przebywając za granicą nie możemy pozwolić sobie na wydatek na tamtejszą służbę zdrowia, możemy pisemnie wnioskować do wojewódzkiego oddziału NFZ o wydanie tymczasowego certyfikatu, który zastąpi brakującą kartę. Formularz dostępny jest na stronie funduszu i można przesłać go drogą elektroniczną, na przykład skanując podpisany druk. Można też przesłać upoważnienie, dzięki której np. krewny przebywający w kraju odbierze certyfikat w naszym imieniu.
Przebywając za granicą musimy liczyć się z tym, że różne kraje mają odrębne prawa i obowiązki względem turystów. Jeśli napotkamy na jakiekolwiek problemy z odzyskaniem należnych nam opłat, warto pisać odwołania. W skrajnych przypadkach, w których nasze prawa są lekceważone, można kierować sprawę na drogę prawną. Gdy nie wiemy jak wypełniać odpowiednie wnioski i do kogo je składać, można poradzić się specjalisty. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy