Ryczałtowcy, których interesuje zmiana formy opodatkowania na skalę podatkową i nie chcą z tym czekać do momentu składania zeznania podatkowego, powinni najpóźniej dzisiaj poinformować urząd skarbowy o zmianie.
Zmiana formy opodatkowania na skalę podatkową
„Polski Ład 2.0”, jak niektórzy określają kolejne zmiany w podatkach, umożliwia przedsiębiorcom na podatku liniowym i ryczałtowcom zmianę formy opodatkowania na skalę podatkową – i to za rok 2022. Rząd zdecydował się na takie posunięcie ze względu na fakt, że w ramach zmian w Polskim Ładzie wprowadzono również obniżenie stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. To z kolei oznaczało, że przedsiębiorcy na podatku liniowym i ryczaltowcy mogli czuć się poszkodowani – na początku roku, gdy jeszcze mieli szansę na zmianę formy opodatkowania, nie wiedzieli, że rząd postanowi dokonać tak dużych zmian w stawce podatku.
O ile jednak przedsiębiorcy na podatku liniowym, których interesuje zmiana formy opodatkowania na skalę podatkową, muszą poczekać do składania zeznań podatkowych (i wtedy złożyć PIT-36 zamiast PIT-36L), o tyle ryczałtowcy mają nieco większą swobodę wyboru. Mogą bowiem dokonać zmiany zarówno za cały rok 2022 (tak jak liniowcy), ale też – opodatkować skalą podatkową przychody uzyskane po 1 lipca 2022 r. Wybór należy do podatnika.
Jeśli ryczałtowiec zdecyduje się na opodatkowanie przychodów po 1 lipca skalą podatkową, jeszcze dziś musi zawiadomić o tym urząd skarbowy – 22 sierpnia mija bowiem ostateczny termin na zmianę formy opodatkowania za część roku.
Jak zmienić formę opodatkowania?
Co zatem trzeba zrobić? Ryczałtowiec musi złożyć do właściwego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez niego od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. Następnie konieczne jest również założenie (na dzień 1 lipca) księgi przychodów i rozchodów. Dodatkowo za okres od 1 lipca konieczne jest obliczanie i odprowadzanie zaliczek na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Tym samym nie wystarczy złożenie pisemnego oświadczenia – konieczne jest również dopełnienie formalności, które wynikają z faktu zmiany formy opodatkowania.
Dwie deklaracje za 2022 r.
Ryczaltowcy, którzy wybiorą zmianę formy opodatkowania jedynie za część roku 2022 muszą mieć na uwadze, że w takiej sytuacji będą składać za 2022 r. de facto dwie deklaracje podatkowe. Rozliczenie pół roku ryczałtu i pół roku skali podatkowej może jednak okazać się skomplikowane. Ryczałtowiec, który zdecyduje się na taki ruch, powinien zatem zwrócić się do księgowego lub biura rachunkowego – tak, by mieć pewność, że dopełnione zostały wszystkie niezbędne formalności.