Jak działa fotopułapka? Mieszkaniec Potęgowa zabrał ją do domu, a teraz urządzenie wysyła zdjęcia z jego mieszkania. Gmina prosi o zwrot za pośrednictwem facebooka

Państwo Dołącz do dyskusji
Jak działa fotopułapka? Mieszkaniec Potęgowa zabrał ją do domu, a teraz urządzenie wysyła zdjęcia z jego mieszkania. Gmina prosi o zwrot za pośrednictwem facebooka

Mimo, że doczekaliśmy się już czternastej wersji iPhone’a, autonomicznych samochodów oraz Polki wygrywającej seryjnie wielkoszlemowe turniej, to w dalszym ciągu mamy problem z wyrzucaniem śmieci. Tak, wyrzucanie śmieci w lasach jest dalej wielkim problemem, choć jesteśmy już w latach 20 XXI w. Fotopułapka jest zaś urządzeniem, które z tym wciąż istniejącym problemem stara się walczyć, warto przy tym pamiętać, że nie należy jej zabierać do domu…

Fotopułpaka – aby nie dać się głupio złapać nie zabierajmy jej do domu

Jak się okazuje śmiecenie nie jest jedynym problemem lasów. Instalowane w wielu miejscach fotopułapki stopniowo ograniczają ten haniebny proceder. Co ciekawe doczekaliśmy się przypadku wyjątkowej kleptomanii. Pewien zapewne nieświadomy mieszkaniec Potęgowa postanowił zabrać do swojego mieszkania znalezioną… fotobudkę. Skąd o tym wiemy? Z facebooka gminy Potęgowo. Prowadzący stronę zamieścił na niej zdjęcie, które zostało najpewniej wykonane w mieszkaniu leśnego rabusia. Do zdjęcia załączony został stosowny opis:

zwracamy się z prośbą do osoby, która przywłaszczyła sobie fotopułapkę będącą własnością gminy o jej zwrot do jutra, tj. do 9 września 2022 r. w sekretariacie Urzędu Gminy w Potęgowie (pok. 14) ⚠️ W przeciwnym razie sprawa zostanie skierowana na Policję ‼️ Poniżej jedno z ostatnich zdjęć, które zarejestrowała fotopułapka (pisownia oryginalna).

May be an image of indoor

Jak widać na powyższej fotografii nieświadomy funkcjonalności swojego łupu kleptoman mile spędza czas oglądając wiadomości nadawane przez TVP Info. Przyznam szczerze, że jakoś akurat ta korelacja specjalnie mnie nie dziwi.

Korzystając z okazji przypomnimy czym właściwie jest wspomniana wyżej fotopułapka oraz czy jej działanie jest w rzeczywistości legalne. Fotopułapka jest tak naprawdę nowoczesnym aparatem cyfrowym, który przechwytując ruch robi zdjęcia lub filmuje obszar w zasięgu którego została zainstalowana. Najczęściej fotopułapki wyposażone są w czujniki ruchu (PIR) oraz wysokiej jakości kamery HD lub Full HD, które w momencie wykrycia ruchu automatycznie rozpoczynają nagrywanie lub wykonują zdjęcie.

Warto podkreślić, że jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do spełnienia obowiązku informacyjnego za pomocą widocznych oraz czytelnych znaków informujących o monitoringu w miejscu umieszczenia fotopułapki. Prawo do zastosowania monitoringu mają także straże gminne lub miejskie, które takiego obowiązku informacyjnego zamieszczać nie muszą.

Na łamach Bezprawnika opisywaliśmy już inne ciekawe historie, o których mieliśmy szansę dowiedzieć się dzięki zainstalowanym fotopułapkom.