Opłata za niekorzystanie z PayPal jest kontrowersyjna, ale i może stanowić pewien problem. Niewiele użytkowników zdaje sobie sprawę z jej istnienia. A można stracić swoje pieniądze. Co jednak w sytuacji, gdy na koncie nie mamy żadnych środków? Popadniemy w długi?
Opłata za niekorzystanie z PayPal
Na stronie internetowej PayPal pojawiła się informacja o wprowadzeniu opłaty za niekorzystanie z PayPal. Czym jest rzeczona opłata? Gigant z zakresu usług płatniczych na wstępie komunikatu odnosi się do tego, że PayPal oferuje wiele korzyści, pakiet narzędzi, pomoc techniczną, a sam w sobie stanowi duże wsparcie zarówno dla sprzedawców, jak i dla kupujących.
Wartość korporacji ciągle rośnie, PayPal inwestuje, a więc (jak mniemam, by tego wzrostu nie spowalniać), konieczne stało się obciążenie opłatami klientów, którzy nie korzystają ze swoich portfeli. Instytucje finansowe nie trzymają naszych środków pro bono, a więc jeżeli ktoś nimi nie obraca, to w pewnym sensie traci, a na pewno niewiele zyskuje.
Jak samą opłatę określa PayPal? W komunikacie czytamy
Wprowadziliśmy opłatę za brak aktywności, aby utrzymać konta, które są nieaktywne. Możliwość zastosowania opłaty za usługę jest ograniczona i ma dotyczyć tylko kont, które nie były aktywne w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Co istotne, regulamin usługi pozwala firmie PayPal na naliczanie tego rodzaju opłaty. Jej wysokość będzie wynosić 10 EUR, a jeżeli na koncie znajduje się mniej, to równa będzie wartości salda konta. Co ważne, konta, na których nie ma żadnych środków, nie będą obciążane żadną opłatą.
Jak uniknąć opłaty?
Co istotne, jeżeli konto po pobraniu opłaty nie zostanie zasilone (i saldo będzie wynosić 0), a ponadto będzie nieaktywne przez kolejne 60 dni, to będzie mogło zostać zamknięte. Co ważne, użytkownicy będą dostawać powiadomienia o możliwości obciążenia opłatą. Taki komunikat powinien zostać już rozesłany, bo jako datę podano 14 listopada 2022 roku.
Co istotne, da się uniknąć opłaty i wystarczy się… zalogować. Najpóźniej do 13 grudnia 2022 roku. Oprócz zalogowania, opłata nie zostanie pobrania wobec użytkowników, którzy
- robią zakupy
- wysyłają pieniądze do innych użytkowników
- wypłacają pieniądze z konta
- przekazują darowizny z użyciem konta PayPal
Komunikat pokazuje przede wszystkim to, że środki na koncie w wirtualnych portfelach nie są wieczne. Regulaminy odnoszące się do tego rodzaju usług zazwyczaj dają szerokie pole manewru właścicielom platform, a niektórzy z tych narzędzi korzystają – jak PayPal.
Na ten fakt wpływ może mieć także obecna sytuacja finansowa na świecie. Generalnie ceny usług (także tych świadczonych globalnie i przez internet) rosną. Od platform streamingowych, przez ceny oprogramowania, aż po koszty obsługi użytkowników korzystających z fintechów, czy też innych platform finansowych.