Grudzień to miesiąc handlowych żniw. W gorączce zakupów łatwo stracić głowę. Na szczęście nie musimy nosić ze sobą portfela czy kart płatniczych, żeby zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych – szybką, wygodną i bezpieczną alternatywą jest płatność BLIKIEM.
Płatność BLIKIEM w sklepie
BLIK to system płatności bezgotówkowych zintegrowany w ramach polskich aplikacji bankowych. Uruchomiła go w 2015 roku spółka Polski Standard Płatności. Statystyki dowodzą, że Polacy coraz chętniej z różnych funkcjonalności BLIKA, a zeszły rok był rekordowy pod kątem liczby i wartości zrealizowanych BLIKIEM transakcji. Wartość transakcji zrealizowanych za pomocą BLIKA w 2021 roku wyniosła 103 mld zł, a od momentu jego uruchomienia do końca zeszłego łączna wartość zrealizowanych przy pomocy tego systemu operacji przekroczyła 207 mld zł. stale rośnie. Te liczby i daty podaję z jednego powodu – pokazują, że BLIK już dawno przestał był nowinką. Posługiwanie się nim to nie eksperyment. Swoją popularność zawdzięcza wygodzie, szybkości i bezpieczeństwu. BLIK zyskuje na wartości w ekspresowym tempie.
BLIK ma kilka funkcji, pierwotną były płatności za zakupy – w Internecie, a także w sklepach stacjonarnych. Skupię się na płatnościach BLIKIEM w sklepach stacjonarnych, bo przecież nawet największym entuzjastom e-commerce zdarza się zrobić tradycyjne zakupy (chociażby te codzienne). BLIK w zakresie zakupów stacjonarnych umożliwia płatność na dwa sposoby: z użyciem kodu BLIK i zbliżeniowo (funkcja ta została wprowadzona w listopadzie zeszłego roku). Do płacenia BLIKIEM potrzebny jest telefon komórkowy z systemem Android, włączoną funkcją NFC i rachunek w banku, który oferuje aplikację do płatności w tym systemie. Na dziś taką możliwość daje bank PKO BP, Alior Bank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, mBank i Santander Bank Polska.
To proste i bezpieczne
Kto ma aplikację wybranego banku oraz telefon z systemem Android będzie w stanie aktywować płatności zbliżeniowe w trzech prostych krokach. Pierwszy to już wspomniane włączenie w telefonie funkcji NFC. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się technologia radiowa, która umożliwia udostępnianie cyfrowych informacji i wysyłanie ich na odległość około 20 cm. Krok drugi to aktywowanie płatności zbliżeniowych BLIK w aplikacji bankowej. Trzeci to włączenie blokady ekranu telefonu. Chodzi tu o bezpieczeństwo użytkownika. Wymóg uruchomienia telefonu przez podanie kodu czy odcisk palca zabezpiecza przed użyciem telefonu i aplikacji przez kogoś innego niż właściciel urządzenia. Można jeszcze ustawić sobie limit dla płatności zbliżeniowych BLIK.
Od tego momentu, chcąc zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM, wystarczy poinformować kasjera czy sprzedawcę, że chcemy zapłacić zbliżeniowo (nie trzeba dodawać, że BLIKIEM!) i odblokowany telefon przyłożyć do terminala. Informacja o transakcji będzie widoczna w telefonie, a terminal poinformuje o jej zaakceptowaniu. I to wszystko. Idąc na zakupy nie trzeba zabierać portfela ani karty. Nie trzeba nawet wyrabiać żadnej karty ani pamiętać Pin-ów. BLIKIEM można też płacić w kasach samoobsługowych – trzeba wtedy wybrać opcję „płatność kartą”.
Wygoda i szybkość
Jak widać płatność zbliżeniowa BLIKIEM jest prosta, wygodna i szybka, a przy tym bezpieczna. Uruchomienie płatności wymaga podania PIN-u odblokowującego telefon czy przejścia weryfikacji biometrycznej. Brak zasięgu czy brak Internetu nie jest przeszkodą w zbliżeniowej płatności BLIKIEM. Trzeba jednak pamiętać, że aplikacje bankowe wymagają raz na jakiś czas, logowania się do sieci – wystarczy sam dostęp do Internetu, nie trzeba koniecznie logować się do bankowości elektronicznej.
BLIK nie przechowuje żadnych danych użytkownika. Nie ma więc obaw o bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Nikt też nie użyje ich do „oszukańczych” transakcji. Ślad po nich zostanie w historii rachunku bankowego. Jedynym wymogiem jest konieczność posługiwania się telefonem z systemem Android. Płatności zbliżeniowe BLIK są możliwe praktycznie w każdym terminalu w Polsce. Za granicą można płacić zbliżeniowo BLIKIEM w terminalach zbliżeniowych Mastercard. Od momentu wprowadzenia usługi, klienci banków zrobili to już w ponad 100 krajach na świecie. Korzystanie z płatności zbliżeniowych BLIK jest bezpłatne.
Potwierdzenie kodem
Jak wspomniałam na początku, są dwie opcje płatności BLIKIEM w sklepach stacjonarnych. Poza zbliżeniową, jest jeszcze płatność kodem BLIK. Transakcja zakupu autoryzowana jest 6 cyfrowym kodem, który pobieramy z aplikacji, przez wybór opcji „Pokaż kod BLIK”. Jeśli masz na ekranie telefonu skrót do BLIKA, nie musisz się logować do aplikacji. Kod ważny jest tylko 2 minuty. Trzeba go wpisać na klawiaturze terminala płatniczego. Gdyby coś poszło nie tak i upłynęłyby 2 minuty bez wpisania kodu, można pobrać kolejny. Warto pamiętać, ze niezbędne o zrealizowania takiej płatności jest jej potwierdzenie PIN-em w aplikacji, dzięki czemu płatności z kodem BLIK są bezpieczne (warto pamiętać o dokładnym sprawdzaniu danych pojawiających się w momencie potwierdzania transakcji np. kwoty transakcji czy sklepu).
Artykuł powstał we współpracy z BLIKIEM