Na początku miesiąca informowaliśmy o tym, że kredytobiorcy mają pierwsze powody do optymizmu. Teraz wszystko wskazuje na to, że to nie koniec dobrych wiadomości. Ekonomiści mają już nawet pierwsze prognozy dotyczące obniżek stóp procentowych.
Pierwsze obniżki stóp procentowych mogą być już blisko
Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych ani w październiku, ani w listopadzie czy grudniu. Tym samym stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc. i wiele wskazuje na to, że na tym poziomie już się utrzyma. Jak twierdzą m.in. ekonomiści PKO BP, RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych.
Już wcześniej podobnego zdania byli również analitycy Credit Agricole. Na początku grudnia główny ekonomista banku Jakub Borowski twierdził, że wprawdzie Rada nie zamknęła jeszcze oficjalnie cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, ale z drugiej strony prawdopodobieństwo powrotu przez RPP do cyklu podwyżek w ciągu kilku najbliższych miesięcy pozostaje niskie. Tym samym doskonale widać, jak wśród ekonomistów narasta przekonanie, że kredytobiorcy raczej nie muszą obawiać się ponownego cyklu podwyżek.
Skoro jednak coraz bardziej prawdopodobne jest to, że RPP nie podwyższy już stóp procentowych, to pojawia się inne pytanie – kiedy Rada może zdecydować o pierwszej obniżce? Ekonomiści PKO BP są zdania, że na pierwsze obniżki stóp procentowych można liczyć już w drugiej połowie 2023 r. Co ciekawe, jeśli RPP faktycznie zdecyduje się wtedy na obniżkę stóp, to pokryje się to w dużej mierze z jednym z ostatnich scenariuszy… NBP.
Nie wszyscy analitycy są jednak takimi optymistami, jeśli chodzi o termin pierwszej możliwej obniżki stóp procentowych. Ekonomiści ING Banku Śląskiego, mimo że również wychodzą z założenia, że cykl podwyżek już się zakończył, uważają, że obniżki przyjdą znacznie później – bo dopiero w 2025 r. Jak twierdzą, zarówno ich prognoza – jak i ostatnia projekcja NBP – pokazują, że inflacja nie wróci do celu przed 2025 r. Tym samym pierwszy realistyczny moment na obniżkę stóp to druga połowa 2024 r., a jeszcze bardziej realny jest rok 2025.
Co z ratami kredytów?
Pozostaje zatem pytanie – kiedy raty kredytów spadną? Na szczęście na pewne korekty kredytobiorcy mogą liczyć nawet w momencie, gdy stopy procentowe pozostają na stałym poziomie. Wszystko dzięki spadkom stawek WIBOR – zarówno 3M jak i 6M. Tym samym jest bardzo prawdopodobne, że kredytobiorcy, którzy otrzymają wkrótce aktualizację raty kredytu, będą płacić nieco mniej. To dobra wiadomość, zwłaszcza pamiętając o tym, że w 2023 r. będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych raz na kwartał.