Okazuje się, że właściciele czworonogów wreszcie doczekali się 500 plus na psa i kota. Możliwe będzie otrzymanie dodatkowych środków na pupila. Nie chodzi jednak o comiesięczne świadczenie, a jednorazową akcję.
„500 plus” na psa i kota
Gdy w Polsce wprowadzany był program 500 plus (który początkowo wywoływał mnóstwo kontrowersji), sporo osób żartowało, że analogiczny dodatek powinien być przyznawany również właścicielom czworonogów. Okazuje się jednak, że swoiste „500 plus” na psa i kota faktycznie jest możliwe do otrzymania – chociaż nie zawsze będzie to akurat 500 zł, a dofinansowanie można otrzymać jednorazowo (i to na konkretny cel). Jak informuje „Fakt”, mowa o projekcie, który ma na celu walkę z bezdomnością psów i kotów. Właściciele czworonogów mogą uzyskać od urzędu miasta lub gminy nawet kilkaset złotych na przeprowadzenie zabiegu weterynaryjnego kastracji lub sterylizacji pupila. Oprócz tego środki można uzyskać także na zachipowanie psa lub kota.
Jak podaje serwis, koszt takich zabiegów waha się w okolicy od 100 do nawet 500 zł. Z tego względu wielu właścicieli nie decyduje się na to – a to z kolei niejednokrotnie skutkuje tym (zwłaszcza jeśli pupil należy do grona tych „wychodzących”, czyli puszczanych de facto samopas), że pojawiają się niechciane szczenięta lub kocięta. Część właścicieli usiłuje im znaleźć dom, część jednak – podrzuca do schroniska lub porzuca przy drodze lub w lesie.
Akcja dofinansowania do zabiegów weterynaryjnych potrwa prawdopodobnie do 2023 r. Osoby, które są zainteresowane uzyskaniem środków finansowych muszą jednak pamiętać, że nie otrzymają środków do ręki. Dodatkowo po wykonaniu sterylizacji lub kastracji automatycznie konieczne będzie też zachipowanie pupila – dobra wiadomość jest jednak taka, że również na koszt miasta lub gminy.
Osoby, które chciałyby skorzystać z programu, powinny zorientować się, na jakich zasadach dofinansowanie działa w ich gminie; niektóre finansują nawet 100 proc. kosztów zabiegu.
Jakie warunki trzeba spełniać, by móc otrzymać „500 plus” na psa i kota?
Warunki, które musi spełnić właściciel psa lub kota, aby otrzymać dofinansowanie, mogą różnić się w zależności od urzędu. Najczęściej jednak zwierzę musi mieć co najmniej 6 miesięcy i nie mogą u niego występować przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego. Ponadto właściciel powinien posiadać też dowód, że zamieszkuje obszar danej gminy lub miasta oraz odprowadza tam podatki.
Osoby, które chcą uzyskać dofinansowanie, nie powinny zwlekać – akcja może zakończyć się wcześniej, po wyczerpaniu środków finansowych na ten cel.