Ksiądz Michał Olszewski jest prezesem fundacji Profeto. Głośno o duchownym zrobiło się w 2013 roku, po premierze jego książki „Być jak Hiob. Doświadczenie Boga w kryzysie”. Jego sposoby odprawiania egzorcyzmów może nie były szalenie skuteczne, jednak ich kontrowersyjność przyciągała uwagę. Teraz ksiądz Olszewski dostał dotację — Fundusz Sprawiedliwości pokryje budowę pensjonatu w Wilanowie.
Miliony dla „księdza od salcesonu”
Firmowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości „Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” ma wspierać instytucje, które zapewniają schronienie oraz terapeutyczną pomoc m.in. ofiarom przemocy domowej. Środki na ten cel płyną z budżetu państwa poprzez Fundusz Sprawiedliwości, którym dysponuje Zbigniew Ziobro. Jeden z konkursów wygrał właśnie prezes fundacji Profeto — ksiądz Michał Olszewski. Duchowny jest znany z opowieści o swoich egzorcyzmach — wyganiał szatana z wegetarianki przy użyciu salcesonu, a z dzieci złe duchy Harry’ego Pottera. Duchowny otrzymał dotację w wysokości 43 milionów złotych.
Z publicznych pieniędzy nie powstanie jednak tylko ośrodek dla potrzebujących, ale także siedziba fundacji księdza Olszewskiego. Na ten cel została zakupiona działka w jednym z najdroższych miejsc w Warszawie — dzielnicy Wilanów. Przy ulicy Dobrodzieja ksiądz Olszewski wybuduje nieruchomość, w której znajdować się będą dwa biura open space, cztery serwerownie, kaplica, pięć studiów nagraniowych oraz trzy reżyserki postprodukcji. Dodatkowo w pensjonacie znajdzie się 14 lokali interwencyjnych, salony do terapii grupowej i sala teatralna, gdzie odbywać się będą zajęcia dla młodzieży. Jedynie trzy miliony z całej dotacji to środki przeznaczone na realizację programu. Pozostałe 93% pochłonie budowa luksusowej inwestycji.
Brak zgodności z MPZP nie jest problemem. Interweniuje prokuratura
Jak się okazuje, budowa pensjonatu księdza Olszewskiego trwa w najlepsze, mimo że jest… niezgoda z prawem. Problemem jest niezgodność z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Nie umożliwia on w tym miejscu wznoszenia budynków z mieszkaniami tymczasowymi. Takimi niewątpliwie są lokale interwencyjne, których obecności wymaga program Ministerstwa Sprawiedliwości. Pierwszą negatywną decyzję wydali warszawscy urzędnicy w 2021 roku, gdy rozpoczynała się budowa. Wtedy z pomocą przyszedł wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł, który uchylił tę decyzję administracyjną. Na tej podstawie inwestor mógł dokończyć budowę.
Kolejny problem wystąpił jednak niedawno, na końcowym etapie wybudowania obiektu. Do wprowadzenia drobnych zmian w projekcie konieczne było uzyskanie pozwolenia zamiennego. Stołeczni urzędnicy ponownie wydali decyzję odmowną, a fundację księdza Olszewskiego kolejny raz uratowało uchylenie decyzji przez wojewodę. Budowa trwa i zmierza do końca, jednak nie jest to koniec sprawy. Jak poinformował TVN24, sprawą odmów wykonywanych przez stołecznych oficjeli zainteresowała się prokuratura. Wszczęli oni śledztwo, które ma na celu nadużycie władzy.
Czym jest Fundusz Sprawiedliwości?
Fundusz Sprawiedliwości to aktywa finansowe Ministerstwa Sprawiedliwości, a jego dysponentem jest minister Ziobro. Powstał w celu zapewnienia wsparcia dla ofiar przestępstw oraz finansowania projektów związanych z poprawą jakości i dostępności polskiego systemu sprawiedliwości. Środki zebrane w FS pochodzą z kar pieniężnych nałożonych przez sądy. Ich przeznaczeniem ma być zapewnienie odszkodowań dla ofiar przestępstw, projekty związane z poprawą sytuacji ofiar, szkolenia dla pracowników systemu sprawiedliwości oraz modernizację infrastruktury sądowej.