Niektórzy nadal zapominają, że oprócz opłaty za radio lub telewizor posiadane w domu abonament RTV trzeba płacić jeszcze za odbiornik w samochodzie – i to nawet w sytuacji, gdy nie jest on używany. Kierowcę mogą jednak uchronić przed dodatkową opłatą dwa wyjątki.
Abonament RTV za radio w samochodzie: kiedy trzeba wnieść opłatę?
Kto musi płacić abonament RTV? Zobowiązane są do tego zarówno osoby fizyczne posiadające odbiornik radiowy lub radiowo-telewizyjny, jak i instytucje czy przedsiębiorcy. O ile jednak jasne jest dla wszystkich, że abonament trzeba płacić za odbiorniki znajdujące się w gospodarstwie domowym lub na terenie firmy, o tyle nadal część osób nie pamięta o tym, by płacić abonament RTV za radio w samochodzie. Tymczasem jest to obowiązkowe – jak wynika zresztą z wyroku NSA z 12 marca 2015 r., wystarczy, że dana osoba posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny pozwalający na natychmiastowy odbiór programu. W takiej sytuacji uznaje się bowiem, że posiadanie sprawnego odbiornika jest równoznaczne z jego używaniem – a to już skutkuje koniecznością płacenia abonamentu. Nie ma przy tym znaczenia, czy odbiornik znajduje się w mieszkaniu, czy w samochodzie.
Jednocześnie ten sam wyrok może uchronić część kierowców przed płaceniem abonamentu RTV za radio w aucie. Wystarczy, że… odbiornik będzie niesprawny. Z tego samego powodu nawet jeśli kontroler zrobi np. zdjęcie, na którym uwidoczniony jest odbiornik radiowy w samochodzie, to jeszcze nie jest to wystarczający dowód zmuszający właściciela do uiszczenia opłaty abonamentowej. Kontroler powinien najpierw sprawdzić, czy odbiornik faktycznie jest sprawny.
Odetchnąć mogą osoby, które płaciły abonament RTV już wcześniej
Co istotne, warto pamiętać o tym, że jeśli już ktoś dokonywał wcześniej (i w dalszym ciągu dokonuje) opłaty abonamentowej za odbiorniki znajdujące się w mieszkaniu, to nie musi uiszczać dodatkowej, oddzielnej opłaty za abonament w aucie. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba posiada w domu radio, czy też może jedynie telewizor – radioodbiorniki są ujęte w opłacie abonamentowej za telewizor. Jeśli jednak właściciel auta nie posiada żadnego zarejestrowanego odbiornika w domu, za to ma radio w samochodzie – musi dokonać stosownej opłaty.
Należy też mieć świadomość, że w znacznie gorszej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy. Firmy muszą bowiem płacić za każdy odbiornik – co oznacza, że jeśli np. w posiadaniu przedsiębiorcy jest dziesięć aut z radioodbiornikami, to konieczne jest uiszczenie zapłaty za każdy z nich. Co więcej, abonament RTV za radio w samochodzie należy płacić nawet, jeśli auto jest w leasingu lub przedsiębiorca użytkuje je w ramach wynajmu długoterminowego.
Roczny abonament RTV za radio w samochodzie wynosi obecnie 94 zł.