ZUS musi zwrócić nawet 70 milionów złotych. Jednak nie wszyscy dostaną swoje pieniądze do kieszeni

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
ZUS musi zwrócić nawet 70 milionów złotych. Jednak nie wszyscy dostaną swoje pieniądze do kieszeni

Od 2022 roku, wraz z wprowadzeniem przepisów podatkowych określanych jako „Polski Ład”, zmienił się sposób obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Rządzący chyba jednak nie przewidzieli pewnych następstw tego rozwiązania, których koszt będą musieli ponieść. Sprawdź, komu ZUS musi zwrócić miliony złotych i dlaczego tego nie zrobi.

Komu ZUS musi zwrócić miliony złotych?

W Polsce funkcjonuje około dwóch milionów jednoosobowych działalności gospodarczych, które muszą złożyć deklaracje składki zdrowotnej. Dotyczy ona rozliczenia za zeszły rok, czyli okresu od stycznia do grudnia 2022. Samo rozwiązanie od początku budzi nie tylko kontrowersje, ale również problemy i obawy. Pisaliśmy już, chociażby o tym, że księgowi są wykończeni składką zdrowotną i za wszystko obwiniają ZUS.

Teraz sytuacja jest, przynajmniej teoretycznie, dużo lepsza dla przedsiębiorców. Powinni oni dostać zwroty nadpłat, jakie poczynili z tytułu składek zdrowotnych. Kto jest uprawniony do zwrotu nadpłat? Przede wszystkim właściciele działalności gospodarczych, które w jednej części roku przyniosły duże zyski, a w drugiej straty (bądź brak dochodu). W takiej sytuacji od dochodu konieczna była zapłata 9 procent składki zdrowotnej, a w przypadku straty lub braku dochodu — 270,90 zł za każdy taki miesiąc. Składka w rozliczeniu rocznym będzie w takim przypadku rozliczana od minimalnej podstawy.

Ile pieniędzy musi wypłacić Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Z informacji podanych przez „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że do tej pory deklaracje złożyło 637 tys. przedsiębiorców. Prawie połowa z nich, bo aż 307 tys., zabiega o zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych. Suma pieniędzy, które z tego tytułu musi wypłacić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oscyluje w okolicach 70 milionów złotych. Rekordzista żąda zwrotu aż 198 tys. złotych. Średnia kwota zwrotu na przedsiębiorcę to 1255 zł.

W systemie funkcjonują jednak luki, które mogą uniemożliwić zwrot pieniędzy. Przede wszystkim jest to dokonanie korekty dochodu. Przedsiębiorcy, którzy dokonali takiej czynności, mogą nie otrzymać środków. Funduszy z nadpłaty nie otrzymają także przedsiębiorcy, którzy mają jakiekolwiek zaległości. W takiej sytuacji ZUS przeznaczy na ten cel właśnie nadpłatę. Warto również pamiętać, że nadpłatę składki zdrowotnej ZUS wypłaca jedynie na wniosek, a nie automatycznie.

Do kiedy należy złożyć deklarację składki zdrowotnej?

Każdy przedsiębiorca musi złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej najpóźniej do 22 maja 2023 roku. Ten obowiązek wprowadził „Polski Ład”. Ważny jest również drugi termin nałożony przez te przepisy, czyli 1 czerwca 2023. Do tej daty przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwrot nadpłaty. Po tym terminie ZUS nie będzie ich rozpatrywał.