Pojazd pozostawiony na pełnym słońcu może z łatwością zamienić się w śmiertelną pułapkę. Temperatura wewnątrz auta w zaskakująco krótkim czasie jest w stanie wzrosnąć do poziomu 50–60 stopni Celsjusza.
Dziecko w rozgrzanym aucie – krok do tragedii
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać dzieci czy zwierząt w zamkniętym pojeździe, zwłaszcza podczas upałów. Chociaż wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, takie postępowanie może być tragiczne w skutkach. Mimo że policja co roku wydaje w tej sprawie ostrzeżenia, nadal zdarzają się osoby, które takie komunikaty lekceważą. Niestety.
Z myślą o kierowcach przeprowadzono eksperyment, który miał na celu zobrazować potencjalne niebezpieczeństwo. Samochód zaparkowano w pełnym słońcu, a w jego wnętrzu umieszczono termometr. Po zaledwie 10 minutach temperatura osiągnęła 50 stopni Celsjusza. Po upływie 90 minut termometr eksplodował.
Te wyniki jasno wskazują, że pozostawienie dziecka czy zwierzęcia w nagrzanym samochodzie to realne zagrożenie dla ich życia. W takich okolicznościach niezbędne jest natychmiastowe uwolnienie ich z pojazdu i powiadomienie służb, np. dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Dziecko w rozgrzanym aucie a możliwość rozbicia szyby
Przebywanie w rozgrzanym samochodzie jest niebezpieczne, dlatego prawo pozwala nam wtedy na nieco więcej niż zwykle. W takich sytuacjach możemy podjąć decyzje, które w normalnych okolicznościach byłyby uważane za nielegalne.
Na podstawie art. 26 § 1 Kodeksu karnego osoba działająca w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącemu dobru chronionemu prawem nie popełnia przestępstwa, jeśli niebezpieczeństwa nie da się inaczej uniknąć, a dobro poświęcone jest mniej wartościowe niż dobro ratowane. W sytuacji, gdy nie ma innej możliwości, możemy więc rozbić szybę w celu ratowania dziecka albo zwierzęcia.
Jak bezpiecznie rozbić szybę w aucie?
Rozbijając szybę, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na przykład, jeżeli dziecko albo pies są na tylnej kanapie, lepiej stłuc szybę boczną z przodu. Jeżeli zwierzę lub dziecko są na przednim siedzeniu, powinniśmy zbić szybę boczną z tyłu. By nie zrobić sobie krzywdy, nie powinniśmy próbować rozbijać szyby ręką czy łokciem. Najlepiej użyć do tego celu kamienia.
Za pozostawienie dziecka w rozgrzanym samochodzie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność za dziecko spoczywa na osobie bądź osobach, które opiekują się nim w danym momencie. Z kolei zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt pozostawienie psa w samochodzie podlega pod znęcanie się nad zwierzętami. Grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem – do 5 lat.