Mamy nowy rok szkolny, a wraz z nim spore zmiany. Chodzi nie tylko o laptopy

Edukacja Państwo Rodzina Dołącz do dyskusji
Mamy nowy rok szkolny, a wraz z nim spore zmiany. Chodzi nie tylko o laptopy

Rok szkolny 2023-24 czas zacząć! Nie będzie on może aż tak rewolucyjny, jak niektóre poprzednie, ale zmian mamy bez liku. Podsumowujemy najważniejsze z nich.

Rok szkolny 2023-24. Laptopy dla uczniów…

To chyba największa zmiana. Mało kto ma wątpliwości, że to element kampanii wyborczej PiS, aczkolwiek na pewno sprzęt poprawi warunki do nauki polskim uczniom. Laptopy mają trafić do uczniów jeszcze we wrześniu. Rodzice tudzież opiekunowie będą mogli – wedle preferencji – podpisać umowy na własność albo umowy użyczenia. Sprzęt ma mieć 36-miesięczną gwarancję. Każdy laptop ma mieć wgrane podstawowe oprogramowanie.

…i dla nauczycieli

Również nauczyciele będą objęci „komputerowym” programem. Ci jednak nie dostaną sprzętu do rąk, a specjalne bony na 2,5 tys. zł. Pierwszeństwo mają mieć nauczyciele klas IV-VIII szkół podstawowych.

Nowy przedmiot, czyli BiZ

Zmiana, która teoretycznie wygląda nieźle – choć do resortu edukacji pod wodzą Przemysława Czarnka oczywiście zawsze trzeba mieć dystans. Otóż podstawy przedsiębiorczości zastąpi biznes i zarządzanie – przedmiot o wdzięcznym skrócie BiZ. Ma on mieć bardziej praktyczny charakter – z zajęciami w grupach, uczeniem się na podstawie case studies oraz z „rozwijaniem kompetencji liderskich”. Przedmiot ten ma być również dostępny na maturze.

Gry na… liście lektur

Gry komputerowe mogą być też dziełami kultury – na szczęście coraz mniej osób ma co do tego wątpliwości. Resort edukacji wpisał więc do postaw programowych w liceach i technikach dwie gry – chodzi o „This War of Mine” (gra o przetrwaniu w czasie wojny) oraz „Grę Szyfrów” (wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej).

Spore zmiany na lekcjach WF-u

Wejdą też obowiązkowe testy sprawnościowe – od IV klasy podstawówki. Wyniki – wraz z masą ciała i wiekiem – będzie się wprowadzać do Ewidencji „Sportowe Talenty”. Będą to m.in. biegi 10 razy po 5 metrów, biegi wytrzymałościowe czy skoki w dal.

Co jeszcze zmieni się w nowym roku szkolnym?

W szkolnictwie zawodowym będzie można się szkolić w nowych profesjach, niektóre są całkiem ciekawe. Chodzi np. o administratora produkcji filmowej i telewizyjnej, animatora rynku książek, technika animacji filmowej, technika aranżacji wnętrz czy też technika gospodarki odpadami.

Inna zmiana dotyczy też łaciny. W LO i w technikach ten język będzie mógł zastąpić nauczanie drugiego języka nowożytnego.

Niestety, warto pamiętać, że nie wszystkie zmiany są na plus. Nowy rok szkolny będzie jeszcze droższy niż poprzedni – a 300 plus niestety nie starczy na zbyt wiele. Miejmy za to nadzieję, że niezbyt wielu uczniów będzie musiało się uczyć w kontenerach, jak ci z jednej ze szkół z Leszna.