300 plus starczy na zeszyty i piórnik. Na jakie jeszcze pieniądze mogą liczyć rodzice na początek roku szkolnego?

Codzienne Rodzina Dołącz do dyskusji
300 plus starczy na zeszyty i piórnik. Na jakie jeszcze pieniądze mogą liczyć rodzice na początek roku szkolnego?

Przygotowanie dziecka do szkoły w czasach inflacji nie jest prostym wyzwaniem. Wyprawka szkolna 2023 kosztuje sporo, więc przypominamy, co można dostać od państwa przed początkiem zajęć.

Dobry start należy się każdemu dziecku w szkole

Rządowy „Dobry start” to jeden z kilku dużych programów socjalnych PiS. Trzeba przyznać, że jego dużą zaletą jest prostota. Na każde „szkolne dziecko przysługuje 300 zł, wypłacane raz w roku, właśnie z myślą o wyprawce. Może być wypłacane do 20. roku życia, a nawet i do 24. – jeżeli dziecko ma niepełnosprawność.

Ważna uwaga – dokumenty najlepiej złożyć do końca sierpnia, wtedy wypłata powinna dotrzeć do końca września. Na rządowych stronach można szczegółowo przeczytać, jak złożyć i wypełnić wniosek.

Można dostać więcej, ale nie jest to dla każdego

300 zł na niewiele dzisiaj niestety starczy. Może na zeszyty i piórnik, ewentualnie jeszcze na zeszyty. Czy są jeszcze jakieś programy, które mogą być pomocne dla rodziców przed startem szkoły?

Nie każdy wie, że poza 300 zł można się jeszcze starać o 100 zł na początek roku szkolnego. Jest to jednak świadczenie, które przysługuje razem z zasiłkiem rodzinnym. I niestety kryterium dochodowe jest tu dość ostre. Jeśli dziecko nie ma niepełnosprawności, miesięczny dochód rodziny lub osoby uczącej się nie może przekraczać 674 zł w przeliczeniu na osobę. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością ten limit wyznaczono na 764 zł na osobę.

Państwo może też dofinansować podręczniki czy materiały edukacyjne – ale tu też dotyczy to dzieci z niepełnosprawnościami.

Dziecko może dostać posiłki w szkole. Nie tylko to z niezbyt zamożnej rodziny

Warto pamiętać, że dziecko w szkole może też otrzymywać darmowe posiłki – zasadniczo tu też jest kryterium dochodowe. Kwota na osobę w rodzinie nie może przekroczyć natomiast 1,2 tys. zł.

Są natomiast też darmowe posiłki dla każdego. Na przykład w ramach „Programu dla szkół” dzięki środkom z Unii mogą dostawać co najmniej dwie porcje owoców i warzyw oraz produktów mlecznych w każdym tygodniu tego semestru. Program jest skierowany do dzieci z klas I–V szkół podstawowych, ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I–II ogólnokształcących szkół baletowych. Tu jednak o uczestnictwo w programie musi się starać szkoła. Warto więc zapytać jej szefostwo, czy placówka się tym zainteresowała.

„Program dla szkół” zresztą ostatnio się rozrasta i w jego ramach mają być wręczane uczniom też np. soki z jabłek i malin.

Wyprawka szkolna 2023. Pamiętajmy o Karcie Dużej Rodziny

Większe rodziny mogą liczyć na zniżki w sklepach. Jeśli udamy się na zakupy z Kartą Dużej Rodziny, to w Lidlu możemy liczyć np. na 10 proc. zniżkę. A to już spora oszczędność na wyprawce – a przecież coraz częściej takie rzeczy kupujemy właśnie w dyskontach. Kupując dziecku buty do szkoły, na przykład w sklepach CCC dostaniemy 5 proc. zniżki.

Wyprawienie dziecka do szkoły zawsze będzie finansowym wyzwaniem, a rządowe programy mają swoje ograniczenia. Warto natomiast wiedzieć, że rodzice mogą przy wyprawce liczyć nie tylko na „300 plus”. No i nie można zapominać, że część dzieci może liczyć w końcu na laptopy.