Dla rynku nieruchomości 2023 rok to czas dostosowywania się do nowych realiów stabilizacji popytu i podaży wraz z prognozowanym wydłużeniem czasu potrzebnego na znalezienie kupca. Popularność zyskują lokale o mniejszym metrażu, ponieważ pozwalają uniknąć płacenia wysokiego czynszu, a dodatkowo część z nich jest traktowana jako inwestycja pod najem.
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, przez 10 miesięcy 2022 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 257,5 tys. mieszkań, czyli o 9,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Od stycznia do października 2022 r. rozpoczęto budowę 178,3 tys. mieszkań. To o 25,3 proc. mniej niż przed rokiem.
Decyzja o zakupie mieszkania – kluczowe kwestie do rozważenia
Jak wielu Polaków, tak wiele gustów i możliwości. Jedni kupują mieszkania z rynku pierwotnego, inni z wtórnego. Zakup mieszkania od dewelopera daje z reguły większe możliwości pod względem metrażu, układu i standardu wykończenia. Niemniej kupowanie od deweloperów również niesie za sobą ryzyko, które warto uwzględnić.
Aby dokonać udanego zakupu nieruchomości, trzeba wnikliwie przeanalizować dostępne oferty. Nie należy kupować pod wpływem emocji. To częsty błąd nabywców. Bardzo ważne jest określenie swoich oczekiwań – pod kątem lokalizacji, metrażu i standardu. Lista wymagań powinna być szczegółowa i uwzględniać takie aspekty jak piętro, ekspozycja okien i dodatkowe udogodnienia. Takie jak bliskie sąsiedztwo sklepu, dworca autobusowego i terenów zielonych, na przykład parków. To wszystko zwiększa komfort mieszkania w danym miejscu.
Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie kilkunastoletnie albo jeszcze starsze, większą uwagę powinniśmy zwrócić na sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej i wodnej, w tym sprawności urządzeń AGD – jeżeli zostały one po poprzednim właścicielu. Zwróć uwagę na koszty związane z ogrzewaniem. Te zależą od jakości izolacji, w tym szczelności okien.
Analiza stanu prawnego jest bardzo ważna
Przed sfinalizowaniem transakcji niezbędna jest analiza stanu prawnego nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych obciążeń. Stan prawny nieruchomości (mieszkań, domów, działek budowlanych, gruntów) i stan spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania pokazują księgi wieczyste. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego „umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione”.
Pamiętaj, że często nie wystarczy dysponować równowartością wartości mieszkania w gotówce, ponieważ każda inwestycja może przynieść niespodziewane wydatki. Dlatego zapas finansowy to konieczność. Ponadto mieszkanie warto kupić z myślą o przyszłości. Nawet jeśli teraz nie potrzebujesz więcej niż 30 mkw., być może za kilka lat, gdy założysz rodzinę, każdy dodatkowy metr kwadratowy będzie na wagę złota.