Od 1 lipca 2024 r. korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur stanie się obowiązkowe. Specjaliści ostrzegają, że firmy mogą nie zdążyć wprowadzić na czas wszystkich potrzebnych zmian. Zmiana władzy jest jednak dla przedsiębiorców szansą na wynegocjowanie odroczenia wejścia nowego obowiązku w życie.
Obowiązkowy KSeF jednak nie w 2024 r.? To byłaby ulga dla przedsiębiorców
Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur od początku wzbudzał spore kontrowersje. Sam KSeF zaczął funkcjonować już w 2022 r.; początkowo przedsiębiorcy mieli być zobowiązani do wystawiania faktur za pomocą systemu już od 1 stycznia 2023 r. Dość szybko jednak rządzący wycofali się z tego pomysłu i odroczyli obowiązek najpierw do 1 stycznia 2024 r., a następnie – do 1 lipca 2024 r. Ten termin bardzo długo wydawał się ostateczny, mimo że eksperci (i sami przedsiębiorcy) zgłaszali, że mimo wszystko może być zbyt krótki, by firmy odpowiednio przygotowały się do zmian.
W ostatnim czasie szczególnie dokuczliwym problemem stał się brak odpowiedniego rozporządzenia, które miałoby sprecyzować kwestie pozwalające firmom na integrację procesów finansowych z KSeF. Jak w rozmowie z PIT.pl komentuje Tomasz Spłuszka, Principal Value Engineer w firmie OpenText, jednym z zagadnień, które mają zostać wyjaśnione, jest kwestia kodu QR – będącego kluczowym narzędziem do weryfikacji autentyczności zarówno faktur elektronicznych, jak i papierowych. Dodatkowo kod weryfikacyjny pozwala też potwierdzić, czy faktura została wystawiona zgodnie z przepisami podatkowymi. Problem polega na tym, że szczegóły dotyczące formatu tego kodu, jego zawartości czy tego, w jaki sposób ma być generowany, mają zostać ujęte właśnie w rozporządzeniu, którego rządzący nadal nie opublikowali – i wiele wskazuje na to, że obecna ekipa rządząca już tego nie zrobi.
Przedsiębiorcy będą apelować do MF?
Paradoksalnie dla przedsiębiorców może to być jednak dobra wiadomość; jak twierdzi Spłuszka, dopóki rozporządzenie nie zostanie opublikowane, nadal będzie sporo niejasności dotyczących dokładnych wymagań dotyczących KSeF – dlatego ekspert radzi, by przedsiębiorcy byli gotowi na dostosowanie się do przepisów od razu, jak zostaną ogłoszone. Możliwe jednak, że nowy rząd (prawdopodobnie znacznie bardziej przychylny przedsiębiorcom, o czym świadczą chociażby propozycje zmian w składce zdrowotnej) będzie skłonny dać firmom nieco więcej czasu na dostosowanie się do nowego obowiązku i wprowadzenie wszystkich wymaganych zmian technologicznych. Można też się spodziewać, że właśnie na to będą nalegać przedsiębiorcy – i spróbują wywrzeć presję na Ministerstwie Finansów, by ponownie nieco odroczyć obowiązek korzystania z KSeF.