Na ile wyceniany jest majątek statystycznego Polaka, a także jak wypadamy w tym zakresie na tle innych europejskich państw?
Od upadku komunizmu minęły 34 lata. Nad Wisłą na dobre zmaterializował się kapitalizm, a wielu z nas żyje się znacznie dostatniej. Doczekaliśmy się pierwszych milionerów i miliarderów. Powstały wielkie przedsiębiorstwa oraz prywatne fortuny. Forbes i Wprost od lat tworzą rankingi, w których zestawiają ze sobą majątki najzamożniejszych Polaków. Na ile jednak wyceniany jest majątek przeciętnego Kowalskiego?
Jak duży jest majątek statystycznego Polaka?
W tym miejscu znajdziecie zestawienie wszystkich państw. Ranking został sporządzony według kryterium majątku osobistego. Wynika z niego, że majątek statystycznego Polaka to ok. 53 tysięcy dolarów. Dla wyliczeń przyjęto, że majątek to wszystkie aktywa finansowe oraz niefinansowe należące do danej osoby pomniejszone o kredyty. Oznacza to, że do majątków należy wliczać np. wartość wszystkich posiadanych nieruchomości. Przy czym, gdy dom lub mieszkanie obciążone są hipoteką, to określając ich wartość należy odjąć od nich wysokość pozostałego do spłacenia kredytu.
Jak wspomnieliśmy na wstępie, w Polsce po 1989 r. wielu osobom naprawdę udało się odnieść finansowy sukces. Szacuje się, że nad Wisłą mieszka ponad 80 tysięcy milionerów, jeśli pod uwagę weźmiemy osoby, których majątki osiągnęły wartość przynajmniej 1 mln dolarów. Rzutuje to znacznie na majątek statystycznego Polaka. Na tle innych Europejczyków wypada on blado, ponieważ w skali całego kontynentu, majątek statystycznego Europejczyka to ok. 177 tysięcy dolarów. Wynik zawyżają oczywiście obywatele państw z Europy Zachodniej. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, że nie tylko płace są tam wyższe, ale także niemożliwe jest zestawienie na równym poziomie cen nieruchomości np. w Białymstoku i Bordeaux (choć to w mieście Cezarego Kuleszy jest więcej mieszkańców).
Jaki majątek posiada ponad połowa Polaków?
I choć przepaść jest wyraźna – 53 tysiące dolarów w Polsce vs 177 tysięcy dolarów w Europie, to wciąż z roku na rok ten dystans się zmniejsza. Na początku XXI w. przeciętny Europejczyk posiadał majątek sześciokrotnie większy od majątku statystycznego Polaka. Dodatkowo z pewnością niepokojącą informacją jest, że jednocześnie ponad połowa Polaków posiada majątek, którego wartość jest mniejsza niż 85 tysięcy złotych, zatem nieco ponad 21 tysięcy dolarów. To naprawdę niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że według urzędu statystycznego Unii Europejskiej średnie roczne wynagrodzenie pracownika w UE wyniosło w 2021 r. 33 500 euro. W tym samym czasie średnie wynagrodzenie w Polsce wyniosło 14 400 euro. Mniej zarobili tylko pracownicy z Węgier, Bułgarii oraz Rumunii.