Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka potwierdził wprowadzenie nowych funkcji do aplikacji mObywatel. Chodzi przede wszystkim o moduł stłuczka oraz moja firma. Pierwszy z nich pozwoli uczestnikowi niegroźnego wypadku drogowego na załatwienie za pośrednictwem smartfonu pierwszych, niezbędnych formalności po zdarzeniu. Kolejny moduł ma pomagać przedsiębiorcom w gromadzeniu danych o działalności gospodarczej. W planach jest także stworzenie modułu do e-doręczeń.
Moduł stłuczka ma pomóc kierowcom w sporządzaniu dokumentacji powypadkowej
Wiceminister Michał Gramatyka potwierdził, że nowy moduł stłuczka ma przede wszystkim odpowiedzieć na zapotrzebowanie kierowców, uczestniczących w niezbyt groźnych zdarzeniach drogowych. W module w szybki sposób będziemy mogli wypełnić dokumentację, którą do tej pory musieliśmy sporządzić w formie papierowej.
Moduł stłuczka ma pomagać uczestnikom zdarzenia drogowego szczególnie wtedy, gdy nie budzi ono żadnych wątpliwości.
Wprowadzenie modułu moja firma ma pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności gospodarczej
W aplikacji mObywatel pojawią się także najważniejsze dane o zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł mieć dostęp do najważniejszych spraw związanych z firmą w każdym miejscu i czasie. Niestety nie wiemy wiele o szczegółach funkcjonowania tego rozwiązania. Zapewne w najbliższym czasie zasady działania modułu moja firma zostaną podane do publicznej wiadomości.
Planowane zmiany w mObywatelu mają dotyczyć także e-doręczeń i honorowego krwiodawstwa
System e-doręczeń ma również pojawić się w niedługim czasie jako funkcja mObywatela. Wiceminister poinformował jednak, że na wprowadzenie tej funkcji resort musi przeznaczyć większą ilość czasu i pracy.
Przewodniczący komisji Grzegorz Napieralski zaproponował ponadto, aby w mObywatelu pojawiła się możliwość wprowadzenia danych o honorowych dawcach krwi. Mimo tego, że nie istnieje oficjalna baza danych krwiodawców, wiceminister Michał Gramatyka potwierdził chęć zintegrowania danych o honorowych dawcach krwi i szpiku z rządową aplikacją na telefon.
Ministerstwo potwierdza plany rozszerzania funkcji mObywatela w niedalekiej przyszłości
Wiceminister potwierdził także chęć stopniowego rozbudowywania funkcji mObywatela. Chodzi przede wszystkim o możliwość dodawania portfolio wielu dokumentów. Powszechność używania aplikacji mObywatel (do tej pory pobrało ją 16 mln użytkowników), według ministra stwarza szerokie możliwości pojawiania się w niej dokumentów potrzebnych obywatelowi.
Proces cyfryzacji kwestii związanych z elektroniczną tożsamością jest również częścią polityki UE. Wymaga ona wprowadzania stopniowych zmian w tym zakresie. Polska na tle innych krajów wypada bardzo dobrze, gdyż wiele osób korzysta np. z e-urzędów lub e-dowodu.