XTB to globalna (a zarazem polska, więc – wiadomo – kibicujemy) firma z sektora fintech, która umożliwia swoim użytkownikom dostęp do światowych rynków finansowych za pomocą zaawansowanej platformy inwestycyjnej online oraz aplikacji mobilnej.
Firma ta została niedawno uhonorowana przez „Financial Times” oraz Statista, zajmując prestiżowe miejsca w rankingu najdynamiczniej rozwijających się europejskich przedsiębiorstw, co świadczy o jej znaczącym wpływie na branżę fintech.
XTB to polski fintech, choć z powodu reklamującego ich Ikera Casillasa wielu myśli, że są z Hiszpanii
Polska spółka ma ostatnio dobry czas – jej wycena na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, bije własne rekordy zarówno pod kątem wyników finansowych, jak i rosnącej liczby nowych klientów. Po ostatnich wynikach finansowych, a także z długą historią wypłacania całkiem hojnych dywidend, XTB znajduje się obecnie w okolicy swojego rekordowego kursu notowań, zbliżając się do kwoty 50 zł za akcję.
Zgodnie z najnowszymi informacjami prasowymi rozesłanymi po polskich mediach, spółka zatrudnia ona ponad 1100 osób, z czego znaczącą część stanowi Dział Technologii i Produktu. Aspiracje XTB, by stać się wiodącą aplikacją inwestycyjną w Europie, znajdują odzwierciedlenie w jej inwestycjach w innowacje.
Tajemnice sukcesu XTB
Mało kto ma jeszcze w pamięci skojarzenia XTB z umiarkowanie lubianym przez opinię społeczną (i redakcję Bezprawnika) rynkiem kontraktów różnicy kursowej. Dziś na firmę patrzy się z perspektywy globalnego rywala marek takich jak Revolut, eToro czy Saxo Bank. Ich strategia, skupiająca się na ciągłym rozwoju i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych, umożliwiła im osiągnięcie rekordowych wyników finansowych i znaczący wzrost bazy klientów, co potwierdzają wstępne wyniki finansowe za 2023 rok, z rekordowym zyskiem netto i imponującą liczbą nowych klientów.
Sukces XTB został dodatkowo wzmocniony przez zewnętrzne czynniki, takie jak pandemia COVID-19, która zintensyfikowała zmienność na rynkach finansowych i zmieniła globalne podejście do inwestowania. Jak zauważył Omar Arnaout, prezes zarządu XTB, firma skutecznie wykorzystała te zmieniające się warunki, dostosowując swoje usługi do ewoluujących potrzeb inwestorów, co przyczyniło się do jej dynamicznego wzrostu. Wysoka pozycja w rankingu FT1000 jest potwierdzeniem efektywnego wykorzystania okazji rynkowych, co stanowi fundament dla dalszego rozwoju i innowacji w oferowanych produktach. W 8. edycji rankingu przygotowanego przez Statista, w którym uwzględniono skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w latach 2019-2022, XTB zajęło 2. miejsce w Polsce w kategorii fintech, natomiast w tej samej kategorii w całej Europie Polacy uplasowali się na 28. miejscu. Był to zarazem debiut spółki w zestawieniu.