W przyszłym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje rozpocząć prace mające na celu przebudowanie systemu orzekania o niepełnosprawności. Plany rządu dotyczą także rozwiązania najbardziej palących problemów systemu, do których od lat zaliczany jest m.in. brak wystarczającej liczby lekarzy orzekających. Reforma systemu ma być częściowo oparta na funduszach europejskich, a rozwiązaniem problemów ma być m.in. wprowadzenie na szerszą skalę oceny funkcjonalnej.
Propozycje rządu to m.in. wprowadzenie oceny funkcjonalnej i rozwiązanie problemów zatrudniania lekarzy orzeczników
Problemy z zatrudnianiem lekarzy orzekających mają być rozwiązane przez rząd, jednak w tej chwili nie wiemy, w jaki sposób jego przedstawiciele podejdą do wyeliminowania tych trudności. Na ten temat wypowiadał się Krzysztof Kosiński, dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON):
Jednym z wyzwań będą środki na system orzeczniczy i pozyskanie lekarzy. Zatrudnienie dziś lekarza w publicznej służbie zdrowia, nie tylko w zespołach orzeczniczych, jest problemem samym w sobie. Sama ocena funkcjonalna dokonywana przez osoby niekoniecznie z zawodów medycznych może być niewystarczająca. Pracujemy nad tym, żeby ten model współpracy z lekarzami był efektywny, bo niezbędna jest ocena przez lekarza, chociażby z poziomu dokumentacji.
Krzysztof Kosiński zwracał uwagę także na fakt borykania się z problemem braku lekarzy również innych państw UE. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są rosnące koszty dostępu do lekarzy.
Ocena funkcjonalna, pomimo tego, że jest już wprowadzona w pewnych obszarach (dotyczy m.in. osób, które starają się o świadczenie wspierające), ma być jeszcze szerzej stosowana. Ocena polegająca na stosowaniu skali mierzącej możliwość wykonywania codziennych czynności ma być wdrażana już od przyszłego roku.
Powołana zostanie także centralna instytucja orzekająca o niepełnosprawności, ale to nie koniec zmian systemu
Rząd chce zreformować system orzekania m.in. poprzez powołanie centralnej instytucji, odpowiedzialnej za wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności. Zmiany mają objąć także wydawanie opinii; nie będzie to oparte tylko na jednym lekarzu, ale też na dodatkowym specjaliście. Prace dotyczą także późniejszego oderwania systemu orzekania o niepełnosprawności od systemu ubezpieczenia, a także odseparowania systemu orzeczniczego od systemu świadczeń. Rząd chce również, aby ocena funkcjonalna w oparciu o ICF pozostała w nowym systemie orzeczniczym.
Zmiany w prawie mają na celu stworzenie spójnego systemu orzeczniczego, a także wyeliminowanie zjawisk niepożądanych, takich jak uczestnictwo w komisjach osób, których stan nie rokuje poprawy.