Rozwód z orzeczeniem o winie to jeden z najczęstszych sposobów zakończenia małżeństwa. Jednocześnie jest on także jednym z trudniejszych, droższych i bardziej wyczerpujących emocjonalnie orzeczeń. Jakie konsekwencje się z nim wiążą i jak przebiega sam proces?
Rozwód z orzeczeniem o winie
Procedura rozwodu z orzeczeniem o winie w Polsce jest uregulowana przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy oraz Kodeks Postępowania Cywilnego. Jego istotą jest zbadanie, kto odpowiada za rozpad małżeństwa i zawarcie tych ustaleń w wyroku rozwodowym. Zgodnie z przyjętą praktyką taki rozwód uzyskuje się w oparciu o zaistnienie pewnych przesłanek. Może być to przesłanka ustawowa, która obejmuje np. zdradę małżeńską jednego z małżonków, przesłanka moralna, obejmująca nadużycia fizyczne lub psychiczne, oraz przesłanka osobista, która ma na celu ochronę interesów jednego z małżonków, np. przed alkoholizmem drugiego.
Pozew o rozwód, w którym strona żąda ustalenia winy rozpadu małżeństwa, musi być należycie uzasadniony i uargumentowany. Rozwodu można żądać tylko z ważnych przyczyn. Ta zasad dotyczy zresztą także każdej innej formy rozwiązania małżeństwa — rozwodu z winy obu stron i rozwodu bez orzekania o winie.
Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie
Rozwód z orzeczeniem o winie ma bardzo istotną konsekwencję dla obu stron małżeństwa. Strona uznana za winną może ponieść negatywne skutki w postaci obowiązku wypłaty alimentów. Alimenty na byłego małżonka mogą zostać orzeczone nie tylko w sytuacji niedostatku, ale tak naprawdę w każdej sytuacji, kiedy sytuacja materialna małżonka ulegnie pogorszeniu.
Kwestie prawne związane z rozwodem z orzeczeniem o winie
Przepisy stawiają wysokie wymagania co do udowodnienia winy w procesie rozwodowym, co najczęściej skutkuje długotrwałym i skomplikowanym procesem sądowym. Do takiego postępowania należy więc się odpowiednio przygotować. Polegać to może m.in. na zebraniu odpowiednich dowodów, dokumentów i świadków. Wachlarz dowodowy jest w tym przypadku naprawdę szeroki, a podstawy wniesienia takiego powództwa naprawdę mocne.
Warto pamiętać, że tego typu rozwody są niestety długotrwałe i kosztowne. Wpływa na to konieczność przeprowadzenia wszystkich dowodów, przesłuchania świadków a te w sprawach rodzinnych są naprawdę rozległe. Rozwód z orzeczeniem o winie nie należy do najprostszych i na to warto być przygotowanym.