Osoby korzystające z ulgi termomodernizacyjnej, a także otrzymujące dotacje w ramach programu Czyste Powietrze, muszą mieć się na baczności. W wielu wypadkach urzędy skarbowe mogą zacząć upominać się o zapłacenie zaległego podatku dochodowego – ostrzega Portalsamorządowy.pl. Powodem takiego stanu rzeczy są niespójne przepisy, a co za tym idzie pułapka podatkowa, zastawiona nawet na tysiące podatników.
Przepisy ustawy o PIT są niespójne, co odbija się na korzystających z ulgi termomodernizacyjnej i programu Czyste Powietrze
Pomimo tego, że korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i programu Czyste Powietrze nie jest w żadnym wypadku zabronione, wielu podatników musi się dwa razy zastanowić nad łączeniem tych dwóch form wsparcia. Prawnicy ostrzegają przed konsekwencjami luki w przepisach ustawy o PIT. Pomimo tego, że odliczenie od podatku dochodowego ulgi termomodernizacyjnej nie wyklucza wzięcia dotacji z innych programów pomocowych, radcy prawni przestrzegają przed ich rozliczaniem równocześnie w PIT i programie Czyste Powietrze.
Problem pojawia się, kiedy podatnik dokonał rozliczenia wydatków na termomodernizację w jednym roku podatkowym, a w drugim otrzymał dotację z programów pomocowych.
Luka w prawie, która powoduje dotkliwe konsekwencje dla podatników
Część prawników ostrzega przed koniecznością korekty zeznania podatkowego przez podatników za rok poprzedni. Wiąże się to także z potrzebą zapłaty zaległego podatku dochodowego. Ustawa o PIT mówi także, że prawo do odliczenia materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją przysługuje w okresie 3 kolejnych lat, licząc od roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł.
Ministerstwo Finansów odpiera jednak zarzuty, że niedostatecznie informuje podatników o ryzyku zapłacenia zaległego podatku dochodowego. Powołuje się w tym wypadku na art. 26h ust. 8 ustawy PIT.
Podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.
Prawnicy apelują jednak o pilne zajęcie się tematem luki w prawie oraz nowelizację obowiązujących przepisów. Według ekspertów jest to konieczne ze względu na to, że wielu podatników wnioskujących o dotację z programu Czyste Powietrze w 2023 r., otrzymało ją dopiero w roku 2024. Eksperci proponują także waloryzacje kwoty limitu wydatków (obecnie wynosi ona 53 tys. zł), którą podatnicy mogą odliczyć od podatku w ciągu 3 lat.