Część właścicieli domów powinna złożyć korektę zeznania PIT. Chodzi o nowe stanowisko Ministra Finansów

Nieruchomości Podatki Dołącz do dyskusji
Część właścicieli domów powinna złożyć korektę zeznania PIT. Chodzi o nowe stanowisko Ministra Finansów

Osoby, które w poprzednich latach nie skorzystały z ulgi termomodernizacyjnej ze względu na poniesienie kwalifikowanych wydatków przed oddaniem budynku do użytku, powinny rozważyć korektę zeznania podatkowego. Z nowego stanowiska Ministerstwa Finansów wynika bowiem, że mają szansę na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej wstecz.

Z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać wstecz. Pod pewnymi warunkami

Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeśli poniosą wydatki na termomodernizację budynku. Za termomodernizację uznaje się m.in. ulepszenia zmniejszające zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej i ogrzewanie pomieszczeń czy zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji i wymianę (całkowitą lub częściową) źródeł energii na źródła odnawialne. Tym samym za wydatki na termomodernizację można np. uznać wydatek na docieplenie domu, uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej czy montaż pompy ciepła lub fotowoltaiki.

Do niedawna skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie było jednak możliwe w sytuacji, gdy budynek jeszcze nie został oddany do użytku. Tym samym jeśli właściciel domu poniósł wydatki np. na odnawialne źródło energii jeszcze przed oddaniem budynku do użytkowania, nie mógł ich uwzględnić w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Prawo do ulgi w takiej sytuacji kwestionował zresztą również fiskus w interpretacjach indywidualnych.

Co jednak istotne, jak przypomina prawo.pl, niedawno pojawiło się nowe stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące ulgi termomodernizacyjnej. Minister Finansów wydał 30 marca nowe objaśnienie podatkowe, z którego wynika, że kryterium oddania budynku do użytkowania wcale nie przesądza o braku możliwości skorzystania z ulgi. To z kolei oznacza, że nawet jeśli ktoś poniósł wydatki na termomodernizację jeszcze przed oddaniem domu do użytku, nadal może skorzystać z ulgi – o ile oczywiście spełnia pozostałe warunki.

Warto dokonać korekty zeznania PIT

Co ważne, nowe objaśnienie podatkowe jest istotne nie tylko z punktu widzenia osób, które są w trakcie budowy domu lub dopiero ją planują, ale również tych, które już jakiś czas temu zakończyły budowę, a nie skorzystały z ulgi właśnie ze względu na poniesienie wydatków przed oddaniem budynku do użytku. Co więcej, z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać wstecz – właściciele domów znajdujący się w takiej sytuacji powinni zatem dokonać korekty rozliczeń PIT, by dokonać odliczenia (zwłaszcza że korektę można wykonać w okresie 5 lat licząc od końca roku, w którym składana jest deklaracja, a ulga termomodernizacyjna została wprowadzona dopiero w 2019 r.).

Kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi maksymalnie 53 tys. zł, przy czym dla małżonków kwota ta jest podwojona – i wynosi 106 tys. zł. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać zarówno osoby rozliczające się według skali podatkowej, jak i podatkiem liniowym czy ryczałtem.