Pomimo tego, że w ostatnim czasie jesteśmy świadkami powrotów części Polaków z emigracji, z danych wynika, że chęć wyjazdu z kraju w dalszym ciągu wykazuje dość duża część mieszkańców Polski. Dane pokazują także, że najbardziej nastawieni na wyjazd są mieszkańcy jej wschodnich części (czyli województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego). Badania mówią nam także o innych czynnikach, które warunkują chęć ich wyjazdu z kraju.
Polacy w dalszym chcą wyjeżdżać z kraju, a najczęściej wybieranym kierunkiem są Niemcy
Raport „Migracje zarobkowe Polaków” Gi Group Poland S.A. pokazuje nam przede wszystkim kierunek wybierany przez Polaków, którzy chcą emigrować. Najwięcej z nich wybiera Niemcy. Jednak z danych wynika, że liczba osób, które rozważają emigrację, spadła o 3,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Eksperci Gi Group Poland zauważają także, że Polska systematycznie staje się też krajem docelowym dla emigrantów ekonomicznych. O tym zjawisku mówił Marcos Segador Arrebola, dyrektor zarządzający Gi Group Holding w Polsce:
Temat emigracji zarobkowej wciąż pozostaje aktualny, choć obecnie obserwujemy mniejsze zainteresowanie wyjazdami za granicę w porównaniu do ubiegłych lat. Polska z kraju emigracyjnego staje się coraz częściej celem migracji obywateli innych państw. Taka transformacja świadczy o dobrym stanie polskiej gospodarki, rosnącej stabilności politycznej i społecznej, a także dojrzałości rodzimego rynku pracy w poszczególnych sektorach.
Z danych wynika także, że Polacy z zachodu kraju coraz rzadziej myślą o emigracji, w przeciwieństwie do mieszkańców wschodnich województw
Gi Group Poland przygotowało w swoim raporcie także zestawienie województw, w których mieszkańcy planują wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Patrząc na mapę, widzimy niezwykle duży rozdźwięk pomiędzy województwami zachodnimi i wschodnimi. Dla przykładu – w województwie dolnośląskim chęć wyjazdu deklaruje tylko 6,5 proc. mieszkańców, a w województwach lubelskim, podlaskim i podkarpackim ten odsetek wynosi aż 31,2 proc.
Polacy nie chcą wyjeżdżać na długo; z raportu wynika, że wyjazdy krótkoterminowe zdecydowanie dominują. Z badań wynika także, że w ciągu kilku lat zmieniło się podejście Polaków do wyjazdów emigracyjnych. O ile jeszcze w 2021 roku większość mieszkańców Polski deklarowała chęć wyjazdu na stałe z Polski, obecnie widzimy inny trend. Wiele osób decyduje się na wyjazdy kilkumiesięczne, po których wracają oni do kraju. Z badań wynika, że 43 proc. obywateli polskich chce opuszczać kraj na maksymalnie pół roku.