Jeśli chcesz przyspieszyć rozwód, to złóż pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej

Rodzina Dołącz do dyskusji
Jeśli chcesz przyspieszyć rozwód, to złóż pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej

Rozwody w Polsce trwają niestety bardzo długo. W czasie wieloletniej batalii wiele się może zmienić, bo niestety życie idzie dalej. To powoduje, że wiele małżeństw tkwi w nierozwiązanych sprawach, przede wszystkim finansowych. Rozwiązaniem może być złożenie pozwu o rozdzielność majątkową albo ustanowienie jej u notariusza.

Rozdzielność majątkowa w trakcie rozwodu

Ważnym elementem małżeństwa, a później punktem rozwodu są finanse. Rozwód rozdziela wszelkie sprawy finansowe między małżonkami. Kwestia ta jest o tyle ważna, że często stanowi główną oś konfliktu w trakcie rozwodu. Niepotrzebnie, bo kwestia ponoszenia winy za rozkład pożycia nie ma wpływu na podział zgromadzonego razem majątku. Z tego powodu warto przyśpieszyć zakończenie tej często drażliwej kwestii. Można to zrobić, ustanawiając rozdzielność majątkową. Może ona zostać wprowadzona sądownie lub u notariusza. Wszystko zależy od ustaleń między małżonkami.

Ustanowienie rozdzielności u notariusza wymaga zgody obu stron. Taka rozdzielność zostaje wprowadzona od dnia podpisania stosownego aktu. Rozdzielność sądowa może zostać ustanowiona z datą wsteczną i nie wymaga zgody drugiego małżonka. Dla sądu liczą się jedynie powody jej ustanowienia, a jednym z nich może być oddzielne zamieszkiwanie i nieprowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Taki wniosek może być złożony również w trakcie rozwodu. Ustanowienie rozdzielności otwiera drogę do podziału majątku. Można więc zrobić to także w trakcie małżeństwa, niezależnie od tego, na jakim etapie jest sprawa rozwodowa.

Rozdzielność majątkowa przyśpiesza rozwód?

Opisany powyżej zabieg oczywiście nie wpłynie na termin wyznaczenia kolejnej rozprawy rozwodowej, jednak w ogólnym rozrachunku znacznie przyśpieszy rozwód. Dlaczego? Ponieważ wiele par czeka z kolejnym krokiem do zakończenia poprzedniego, czyli rozwodu. Dopiero później rozpoczyna podział majątku. To powoduje, że całość rozciąga się na naprawdę ogromny okres czasu. Ze strategicznego punktu widzenia nie ma to najmniejszego sensu, gdyż oba postępowania mogą toczyć się równolegle. Zwłaszcza że nie toczą się one w tych samych sądach, a często terminy w sądach rejonowych są dużo szybsze od tych wyznaczanych w sądach okręgowych. Dochodzi do tego również aspekt psychologiczny – ta najbardziej drażliwa kwestia zaczyna być rozwiązywana i wyjaśniana, co często przekłada się na całe postępowanie rozwodowe.