Jeszcze w tym roku wejdzie w życie tzw. babciowe, a do rodziców i opiekunów trafią pierwsze środki z nowego programu. Część osób może być jednak zdezorientowana i nie wiedzieć, od kiedy i na jakich zasadach będzie im przysługiwać świadczenie – i czy w ogóle trafi bezpośrednio do nich. W związku z tym ZUS postanowił wystartować z szeroko zakrojoną akcją informacyjną, a do tysięcy Polaków trafią specjalne pisma.
ZUS rozpoczyna akcję informacyjną. Chodzi o babciowe
Osoby, które będą chciały ubiegać się o tzw. babciowe, czyli świadczenie w ramach programu Aktywny rodzic, będą mogły złożyć wniosek dopiero po 1 października – dopiero od tego momentu dostępne będą właściwe formularze, a ZUS rozpocznie nabór wniosków. Z tego względu Polacy uprawnieni do świadczenia muszą przygotować się na to, że realnym terminem otrzymania środków jest dopiero druga połowa listopada – choć dobra wiadomość jest taka, że beneficjenci otrzymają wyrównanie za październik.
Nie wszyscy potencjalni beneficjenci wiedzą jednak, kiedy będzie można składać wnioski, jak to zrobić oraz czy w ogóle spełniają warunki do skorzystania ze świadczenia. Jak informuje Business Insider, ZUS postanowił z tego względu wysłać potencjalnym beneficjentom specjalne pisma z najważniejszymi informacjami. Rzeczniczka regionalna ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis twierdzi w imieniu Zakładu, że
Chcemy z informacją o nowych programach dotrzeć bezpośrednio do rodziców, dlatego wysyłamy pisma zawierające wyjaśnienie jak skorzystać z nowego rodzaju wsparcia od ZUS.
Pismo otrzymają przede wszystkim osoby, które są uprawnione do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego lub dofinansowania do żłobka. Z szacunków wynika, że z nowego programu skorzysta łącznie ok. 577 tys. dzieci.
Pracownicy ZUS będą również pełnić dyżury telefoniczne
Jak się jednak okazuje, listy do potencjalnych beneficjentów to nie wszystko; rodzice i opiekunowie, którzy będą chcieli więcej dowiedzieć się na temat nowego programu, będą mogli porozmawiać z konsultantami za pośrednictwem infolinii. Kowalska-Matis wskazuje, że
We wrześniu uruchamiamy na Dolnym Śląsku dyżury telefoniczne. Wystarczy w wymienionym dniu i godzinie zatelefonować, żeby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące programu.
W przypadku Dolnego Śląska specjalne dyżury będą odbywać się w dniach 4,9,12 i 24 września. Warto jednak zaznaczyć, że innych regionach pracownicy ZUS również będą pełnili dyżury telefoniczne – warto zatem zorientować się, jak to wygląda w pozostałych województwach.