Nowy rok szkolny przyniesie zmiany na liście obowiązkowych lektur. Kanon przerabiany na lekcjach języka polskiego przeszedł lifting i modernizację, z niektórymi tytułami uczniowie z pewnością pożegnają się z ulgą.
Nowa lista lektur szkolnych
Lista lektur szkolnych od wielu lat wzbudza spore emocje. Lektury szkolne od zawsze wyznaczały pewien kanon literatury i wpływały na kształt poglądów kolejnych pokoleń. Z okazji nowego roku szkolnego, a w szczególności z okazji nowej władzy lista jest modyfikowana i tradycyjnie już poglądy opcji rządzącej odciskają na niej swoje piętno. Od 1 września 2024 roku obowiązuje nowa lista lektur szkolnych. Wypadło z niej kilka klasyków, a część została przeniesiona do lektur nieobowiązkowych. Lista lektur szkolnych podzielona jest na trzy przedziały. Są to lektury czytane w klasach IV — VI, VII — VIII i szkole średniej.
Nowa podstawa programowa
Uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej zapoznają się obowiązkowo z takimi dziełami jak: Akademia Pana Kleksa, komiks Kajko i Kokosz. Szkoła latania, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa, Chłopcy z Placu Broni, Hobbit, czyli tam i z powrotem.
Poza obowiązkowym kanonem znalazły się niestety ballady Mickiewicza — Powrót taty i Pani Twardowska oraz Katarynka Bolesława Prusa i W pamiętniku Zofii Bobrówny Juliusza Słowackiego. Sporym zaskoczeniem jest przeniesienie do listy nieobowiązkowych również W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. O ile wcześniejsze tytuły nie dziwią, Ministerstwo zapowiadało uproszczenie i odchudzenie listy, o tyle decyzja o usunięciu całości W pustyni i w puszczy trochę tak. W końcu jest to świetna lektura przygodowa, pisana prostym językiem, która niewątpliwie stanowi klasyk naszej literatury młodzieżowej. Miejmy nadzieję, że ban W Pustyni i w puszczy nie wynika z dopatrzenia się w jej treści wątków rasistowskich, bo byłoby to mocno krótkowzroczne.
Lektury dla ośmioklasisty
Z kanonu lektur dla uczniów klas VII i VIII wypadły natomiast: Pan Tadeusz, Quo vadis, Syzyfowe prace. Uczniowie nie zapoznają się już z nimi w całości, poznają jedynie ich niektóre fragmenty. W dalszym ciągu na liście pozostały dobrze znane: Kamienie na szaniec, Dziady część II, Zemsta, Mały Książę, Balladyna czy Opowieść wigilijna, które czytane będą w całości.
Literatura dla licealisty
Lista lektur licealisty uszczupliła się o Glorii victis i Rozdziobią nas kruki, wrony… oraz mniej popularne Z legend dawnego Egiptu Bolesława Prusa. Niestety, ale licealiści nie zapoznają się także z całością Potopu Sienkiewicza. W dalszym ciąg na liście pozostały takie klasyki jak: Lalka, Dziady cz. III, Zbrodnia i kara, Wesele, Przedwiośnie, Zdążyć przed Panem Bogiem, Tango oraz Dżuma i Rok 1984.
Analiza nowego kanonu lektur pokazuje, że spora część lektur została przeniesiona do listy lektur nieobowiązkowych. Zgodnie z założeniem ma to ułatwić realizację podstawy programowej. O zapoznaniu się z dodatkowymi lekturami zdecydują sami nauczyciele. Fajną nowością utrzymaną przez obecny kanon jest dodanie na liście dodatkowej również dzieł teatralnych i filmowych, np. W ciemności Agnieszki Holland, czy Twarz, Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej.