Październik. Czy wiecie co to oznacza dla rynku najmu? Choć popyt na mieszkania wynajmowane dynamicznie wzrasta w okresach takich jak początek roku akademickiego, pozostałe miesiące mogą przynieść trudności dla wynajmujących. Dobry sezon na wynajmowanie już za nami. Jak sobie z tym poradzić i jakie strategie zastosować, aby zminimalizować straty? Oto kilka wskazówek.
Wchodzimy w niski sezon na rynku najmu
Rynek najmu nieruchomości przechodzi obecnie zmiany, które mogą być trudne zarówno dla właścicieli, jak i najemców. Jak wskazuje Agata Stachowiak, ekspertka rynku mieszkaniowego z Otodom, co roku największe zainteresowanie wynajmem przypada na dwa okresy: przed rozpoczęciem roku akademickiego i na początku nowego roku kalendarzowego. Poza tymi miesiącami rynek się stabilizuje, a właściciele muszą mierzyć się z mniejszym popytem i stałymi cenami ofertowymi. Co więcej, obecna sytuacja rynkowa sprzyja zwiększającej się liczbie pustych mieszkań, co zmusza właścicieli do poszukiwania sposobów na utrzymanie rentowności inwestycji, zwłaszcza tych finansowanych kredytem hipotecznym.
Aby wynająć mieszkanie w trudniejszych czasach, właściciele powinni stawiać na elastyczność. Rynek wynajmu w Polsce zdominowany jest przez młodych dorosłych, jednak coraz więcej wynajmujących to rodziny z dziećmi czy osoby posiadające zwierzęta. Właściciele muszą być gotowi na dostosowanie się do ich potrzeb, na przykład rezygnując z ograniczeń dotyczących zwierząt czy wprowadzania się rodzin. Jak podkreśla Adrian Truchta z agencji nieruchomości TGN, odpowiednie przygotowanie mieszkania pod te grupy najemców może okazać się kluczowe.
Jednym z rozwiązań dla osób obawiających się zniszczeń jest wykupienie ubezpieczenia najemcy, które chroni zarówno właściciela, jak i lokatora przed konsekwencjami finansowymi w razie szkód. To zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a także może ułatwić wynajem osobom, które wcześniej miały trudności z wynajęciem nieruchomości na dłużej.
Jakość, nie tylko cena
Choć cena wynajmu odgrywa kluczową rolę, to jak zaznacza Adrian Truchta, jakość oferowanego mieszkania staje się równie ważna. Potencjalni najemcy coraz częściej zwracają uwagę na estetykę, jakość mebli i wykończenia. Nieruchomości, które są dobrze wyposażone i utrzymane, mają znacznie większe szanse na szybkie wynajęcie niż te, które są zaniedbane. Dla wielu wynajmujących mieszkanie to zamiennik własnego lokum, na które ich niestety nie stać, dlatego są skłonni zapłacić nieco więcej za komfort i estetykę, a także zaangażować się długoterminowo.