Sponsorowanie klubów sportowych to niejedyna forma działalności społecznej firmy, która wiąże się z preferencją podatkową. Kolejną stanowią darowizny na cele pożytku publicznego. Wśród nich znajdziemy także najbardziej osobliwe spośród wszystkich ulg podatkowych. Możemy odliczyć od dochodu albo przychodu pieniądze na remont kościoła, na odbudowę Pałacu Saskiego, albo nawet wartość oddanej przez nas krwi.
Zasady w każdym przypadku są takie same. Pięć ulg podatkowych obejmuje nawet wspólny limit 6 proc. dochodu
Społeczna działalność przedsiębiorstw to całkiem niezły sposób na budowę wizerunku firmy. Nic dziwnego, że dość często zdarzają się firmy, które chętnie angażują się w różnego rodzaju sponsoring albo partnerstwo z organizacjami pożytku publicznego. Sponsoring sportowy to jedna z tych bardziej widocznych form takiej działalności. W tym przypadku można się wręcz zastanawiać, czy nie mamy do czynienia przede wszystkim z posunięciem czysto marketingowym. Inaczej sprawy się mają w przypadku dotacji na rzecz różnego rodzaju fundacji, stowarzyszeń czy nawet wspólnot religijnych.
Co na to wszystko państwo? Okazuje się, że obowiązujące przepisy podatkowe wręcz zachęcają do aktywności społecznej firm. Różnego rodzaju darowizny na cele pożytku publicznego oferują zainteresowanym podatnikom możliwość skorzystania z atrakcyjnych ulg podatkowych. Do wyboru mamy pięć różnych opcji. Niektóre z nich mogą zaskoczyć.
Zacznijmy od tego, kto może z tych ulg skorzystać. Co do zasady będą to przedsiębiorcy rozliczający się w formie skali podatkowej albo ryczałtu od przychodu ewidencjonowanych. Liniowcy mają do wyboru jedną możliwość w postaci darowizny na cele kształcenia zawodowego przekazane szkołom publicznym.
Ulgi w zakresie darowizn obejmuje ten sam wspólny limit 6 proc. dochodu albo przychodu uzyskanego przez podatnika. Poza tym ograniczeniem jesteśmy w stanie odliczyć rzeczywistą wysokość przekazanej przez nas darowizny. Siłą rzeczy, nie mamy możliwości odliczenia darowizny, która została nam w jakiejkolwiek formie zwrócona.
Warto pamiętać, że żadna z tych ulg nie obejmuje pieniędzy przekazywanych osobom fizycznym albo osobom prawnym oraz innym jednostkom prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, alkoholowego oraz związanych z metalami szlachetnymi.
Przedmiotem darowizny mogą być nie tylko pieniądze, ale także towary. W takiej sytuacji, jeśli jesteśmy podatnikami podatku VAT, to wartość brutto pomniejszamy o tę część podatku naliczonego, którą wolno nam odliczyć z tytułu dokonania darowizny zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług. Jeśli nie jesteśmy vatowcami, to po prostu odliczamy całkowitą wartość przekazanego towaru. W obydwu przypadkach nie może ona przekroczyć wartości rynkowej.
Darowizny na cele pożytku publicznego uprawnione do ulgi to także trzy dość specyficzne przypadki
Przedsiębiorcy mogą odliczyć darowiznę w trakcie roku podatkowego, już na etapie obliczania zaliczek albo ryczałtu. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z ulg za darowizny na cele pożytku publicznego wymaga od nas wykazania ich w zeznaniu rocznym. Warto także nadmienić, że z tych pięciu ulg mogą także skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Co mamy do wyboru? Wspomniałem już o uldze obejmującej darowizny na cele kształcenia zawodowego przekazane publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe. Beneficjentem są jedynie podmioty publiczne. Obok szkół zawodowych możemy ją przekazać także różnego rodzaju placówkom lub centrom, które zajmują się kształceniem na tym poziomie.
Darowizny na cele pożytku publicznego w sensie ścisłym to pieniądze lub towary przekazywane organizacjom, które działają na podstawie przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Mogą to być na przykład fundacje albo stowarzyszenia, o ile nie prowadzą działalności zarobkowej. W grę wchodzą także organizacje, które działają w innych państwach należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W tym wypadku warunkiem jest działanie przez te podmioty na podstawie równoważnych przepisów.
Kolejna bardzo interesująca ulga obejmuje darowizny na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi. Ściślej mówiąc: możemy z niej skorzystać, jeśli to my oddajemy krew. Jej wartość zostaje obliczona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i wykazana w stosownym zaświadczeniu. Zgodnie ze stosownym rozporządzeniem ministra zdrowia przyjmuje się taryfikator 130 zł za 1 litr oddanej krwi. To właśnie tę kwotę odliczymy od naszego przychodu lub dochodu. Trzeba przyznać, e w tym przypadku trudno byłoby przekroczyć limit 6 proc.
Ulga przysługuje na także wtedy, kiedy wspieramy cele kultu religijnego. Beneficjentami naszej darowizny będą kościoły, związki wyznaniowe albo kościelne osoby prawne. Przy czym ulga obejmuje jedynie wsparcie budowy albo remont miejsc kultu religijnego oraz ich wyposażenie, w tym zakup przedmiotów liturgicznych. Ostatnia z pięciu ulg dotyczy celów związanych z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Żaden inny zabytek w Polsce nie zapewnia takich preferencji podatkowych.