W okolicach Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego pojawiły się nietypowe znaki drogowe. Kierowcy napotkają tam tablice z napisem „Zwolnij, chomiki”. Inicjatywa ma na celu ochronę chomików europejskich, które coraz częściej giną na drogach. Te gryzonie są obecnie uznawane za gatunek „krytycznie zagrożony wyginięciem”. Od lat 80. XX wieku zasięg ich występowania w Polsce zmniejszył się o 75 proc. W związku z tym Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych (ZLPK) oraz Fundacja Dzika Polska postanowiły podjąć działania zmierzające do ochrony tych wyjątkowych zwierząt.
Większość kierowców zdaje sobie sprawę, jak poważne zagrożenie stanowi zderzenie z dzikim zwierzęciem, jak łoś czy sarna. Kolizja może skończyć się tragicznie i to zarówno dla zwierzęcia, jak i osób w pojeździe. Nie wspominając już o ogromnych zniszczeniach auta. Również mniejsze gatunki, m.in. kaczki, jeże, wiewiórki czy chomiki – a konkretnie chomiki europejskie – bywają zagrożone. Populacja chomików wymaga ochrony i w związku z tym przy niektórych drogach zaczęto stawiać specjalne oznaczenia. Jedni kierowcy traktują nowe znaki bardzo poważnie, u drugich wzbudzają one uśmiech.
Chomik europejski boryka się z wieloma problemami związanymi z utratą siedlisk zarówno w krajobrazie rolniczym, jak i miejskim
W obliczu zbliżającego się zagrożenia wyginięciem ekolodzy apelują o zachowanie niezaoranych terenów i ochronę naturalnych siedlisk gryzoni. Dziś występują one głównie w województwach lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
„Istnieje ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo, że chomik europejski wyginie w ciągu najbliższych 10 lat” – podkreśla ZLPK. W tym kontekście nietypowe znaki drogowe mają na celu zmniejszenie liczby ofiar wśród tych gryzoni.
Chomiki europejskie nie tylko zamieszkują tereny wiejskie, ale także miast. W Lublinie znajduje się kilkadziesiąt siedlisk tych zwierząt. W miastach chomiki często zasiedlają tereny przeznaczone pod zabudowę, co może doprowadzić do ich wyginięcia, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania ochronne. Aczkolwiek tereny rolnicze nie są tak liczebnie zasiedlane przez chomiki jak kiedyś, dlatego chomiki nie powinny być traktowane jako groźni szkodnicy.
Ochrona bioróżnorodności to element walki o przetrwanie chomików
Ochrona chomików europejskich jest kluczowa nie tylko dla samego gatunku, ale również dla zachowania bioróżnorodności. Pozostawienie niezaoranych kawałków miedzy oraz innych terenów porośniętych dziką roślinnością sprzyja nie tylko chomikom, ale i poprawia zdrowie ekosystemu.
Bez zdecydowanych działań chomiki mają małe szanse na przetrwanie w ciągu najbliższych 2–3 dekad. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw, np. takich jak wprowadzenie znaków drogowych zachęcających do zachowania szczególnej ostrożności na drodze, które mogą pomóc w ich ochronie.