Jeżeli chcesz obniżyć podatek od nieruchomości, sprawdź swoją deklarację. To może sporo zmienić

Nieruchomości Podatki Samorządy Dołącz do dyskusji
Jeżeli chcesz obniżyć podatek od nieruchomości, sprawdź swoją deklarację. To może sporo zmienić

Nowe stawki podatku od nieruchomości na 2025 rok w większości miast i gmin w Polsce zostały już uchwalone. Zwykle kolejny rok wiąże się z nieznacznym (acz cyklicznym) podnoszeniem tej opłaty, wiele osób zastanawia się więc, jak obniżyć podatek od nieruchomości. Jest to możliwe, ponieważ najczęściej wysokie kwoty podatku są wynikiem zaniedbań samych właścicieli działek i domów.

Stawki podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości jest zróżnicowany, w zależności od rodzaju posiadanego terenu, typ zabudowy oraz to, w jakim celu nieruchomość jest wykorzystywana. Stawka podatku od nieruchomości dla osób fizycznych jest znacznie niższa niż w przypadku podatku za tereny firmowe. Nie oznacza to jednak, że prywatni właściciele gruntów nie szukają oszczędności – wręcz przeciwnie. To osoby fizyczne najczęściej najbardziej odczuwają wzrost podatków, jak wskazują, na przestrzeni ostatnich kilku (lub kilkunastu lat) ich opłaty wzrosły nawet dwukrotnie.

Oczywiście sytuacja przedsiębiorców również nie jest najlepsza – podatek od nieruchomości wykorzystywany w celach usługowych, czy na terenie których prowadzi się działalność gospodarczą, jest od kilku do nawet kilkudziesięciu razy wyższy, niż podatek od nieruchomości dla osób fizycznych. I również wciąż rośnie.

Wszystko za sprawą cyklicznych podwyżek – podatek od nieruchomości zasila budżet gminy. Większość gmin nie może sobie więc pozwolić na utrzymanie tej opłaty na stałym poziomie; od lat mówi się o złej sytuacji finansowej samorządów. Rosnące koszty inwestycji, duże koszty związane z funkcjonowaniem gminnych obiektów czy oczekiwania mieszkańców dotyczące remontów lub oferty kulturalnej sprawiają, że gminy rozpaczliwie szukają pieniędzy. Znajdują je często w podatkach.

Prawidłowe zakwalifikowanie obiektu to klucz do sukcesu

Mówiąc w dużym uproszczeniu, opodatkowane są grunty, budynki lub części budynków oraz budowle (obiekty budowlane, niebędące budynkiem lub obiektem małej architektury – najczęściej podatek ten dotyczy przedsiębiorców, gdyż budowlami są na przykład duże szyldy reklamowe czy też słupy z logo lub nazwą firmy). Nie dla wszystkich budynków czy gruntów stawka podatku od nieruchomości jest taka sama.

Oczywiście najbardziej niekorzystne może okazać się posiadanie budowli, gdyż tutaj wysokość podatku jest uzależniona od jej wartości i wynosi zwykle 2%. Jeżeli więc wartość danej budowli liczy się w setkach tysięcy, czy nawet milionach, kwota podatku może dosłownie zwalać z nóg. To jednak niejedyny przypadek, kiedy nieprawidłowa klasyfikacja obiektu może powodować zawyżenie kwoty podatku.

Zastanawiasz się jak obniżyć podatek od nieruchomości? Sprawdź swoją deklarację

Zastanawiając się, jak obniżyć podatek od nieruchomości, warto mieć świadomość, że kwota podatku jest naliczana na podstawie deklaracji składanej przez podatnika. Taką deklarację zwykle składa się po oddaniu budynku do użytku i co roku uiszcza się opłaty na jej podstawie (w przypadku osób fizycznych). I tutaj pojawia się najczęstszy problem, gdyż zwykle po oddaniu do użytku nowego budynku mieszkaniec (obawiając się ewentualnych konsekwencji) o zmianie deklaracji pamięta. Jeżeli jednak budynki znikają, zmienia się ich przeznaczenie itp., właściciele zapominają o wykazaniu tego w urzędzie gminy.

Należy mieć świadomość, że za różne budynki, które mogą znaleźć się na działkach osób fizycznych, obowiązują różne stawki podatku od nieruchomości. Przykładowo więc, w jednym ze śląskich miast, podatek od budynków mieszkalnych wynosił w 2024 roku 1,08 zł za każdy m2 powierzchni użytkowej. Z kolei za budynek gospodarczy (na przykład szopę, składzik itp.) należało już zapłacić 5,57 zł za każdy m2. Częstym błędem jest wykazanie niewielkiego składziku jako budynku gospodarczego. Zgodnie z prawem bowiem, jeżeli powierzchnia użytkowa budynku nie przekracza 35m2, można go zakwalifikować jako obiekt małej architektury ogrodowej. A te, co warto wiedzieć, nie są opodatkowane. Częstą praktyką jest również rozbiórka lub usuwanie takich obiektów bez wprowadzenia zmian w deklaracji podatkowej. Zdarza się, że właściciele przez lata płacą podatki za budynek, który fizycznie już nie istnieje.

Prowadzisz w domu działalność gospodarczą? To płacisz wyższe podatki

Istotnym aspektem jest również określenie, czy na terenie nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza. Przykładowo: dana osoba prowadzi firmę i ma w domu biuro lub pracownię. W podatku wskazuje, że na terenie nieruchomości wykonywana jest działalność gospodarcza, co automatycznie podnosi stawkę podatku od nieruchomości. Zastanawiając się, jak obniżyć podatek od nieruchomości, warto przeanalizować deklarację również pod tym kątem.

Istnieje możliwość wskazania, że na cele działalności gospodarczej przeznaczona jest tylko część nieruchomości. Przykładowo więc jeden pokój w domu jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Błędem jest w takiej sytuacji wskazanie, że cały budynek jest wykorzystywany w związku z prowadzoną firmą. W takiej sytuacji podatek rośnie (nawet kilkadziesiąt razy), koszty utrzymania budynku robią się więc wysokie. Na szczęście istnieje możliwość, że tylko w części budynku prowadzona jest działalność gospodarcza (o ile jest to zgodne ze stanem faktycznym). W takiej sytuacji tylko za jeden pokój zapłacimy woski podatek, reszta, jako część mieszkalna, będzie podlegała znacznie niższej stawce.