Kierowcy muszą płacić podatek od dochodów z UBER

Podatki Dołącz do dyskusji
Kierowcy muszą płacić podatek od dochodów z UBER

Podatek od dochodów z UBER musi być zapłacony przez każdego przewoźnika pracującego przy wykorzystaniu tej platformy.

UBER to aplikacja na smartfony, która ma kojarzyć potencjalnych klientów, którzy szukają taniego i szybkiego przewozu w obrębie dużych miast z ludźmi, którzy oferują podwózkę. Płaci się poprzez aplikację, dlatego ludzie cenią sobie fakt, że przewoźnik nie oszuka ich na kursie, bo od razu znają stawkę. Kierowcy wiedzą, ile dostaną zwrotu z firmy. Teoretycznie każdy jest zadowolony. Protestują jednak taksówkarze, a i kierowcy zastanawiają się się czy będą musieli płacić podatek od dochodów z UBER.

Niestety nie każdy, gdyż taka usługa uderza w legalnie działających przewoźników, w tym taksówkarzy, którzy by móc pracować, muszą wykazać się niejednokrotnie skończonymi kursami, zdanymi egzaminami, długością stażu za kierownicą, a także odpowiednim oznakowaniem i przygotowaniem pojazdu. Pisaliśmy o tym już w osobnym artykule.

W związku z tym usługa UBER, która weszła szturmem do wielu państw, w kilku krajach ma już problemy. Protesty taksówkarzy zmusiły władze miast do podjęcia kroków, które uregulują działania przewoźników nie będących taksówkarzami. W Polsce ustawodawcy rozważają wprowadzenie regulacji, które wpłynęłyby na przewoźników korzystających z takich usług jak UBER, do spełnienia wymagań jakie są obecnie stawiane taksówkarzom.

Ostatnio Ministerstwo Finansów uderzyło w przewoźników korzystających z UBER, informując, że  podlegają oni opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).

Nie ma możliwości tłumaczenia kierowców, że nie złożyli wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, że założyli firmę, nie mają licencji na przewóz osób, etc. i będą musieli płacić podatek od dochodów z UBER. Przedstawiciele UBER twierdzą, że zgodnie z podpisywaną umową, kierowcy zobowiązani są do rozliczenia podatkowego z fiskusem.

Masz problemy związane z przewoźnikami, ich działaniami lub zaniechaniami i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.