Ewentualne wystąpienie Polski z UE możliwe tylko w drodze referendum. Do sprawy odnieśli się Marszałek Sejmu i RPO

Państwo Dołącz do dyskusji
Ewentualne wystąpienie Polski z UE możliwe tylko w drodze referendum. Do sprawy odnieśli się Marszałek Sejmu i RPO

Pomimo tego, że wyjście z Unii Europejskiej jak na razie Polsce nie grozi, w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, aby ewentualny proces polexitu był związany z ogólnokrajowym referendum. O całej sprawie mówił ostatnio Rzecznik Praw Obywatelskich. Zaapelował on podjęcie o działań w tym temacie do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który wyraził aprobatę dla proponowanych rozwiązań tego typu.

Polexit możliwy tylko w drodze referendum. Szymon Hołownia dał zielone światło dla tego pomysłu

Według RPO obecne wymagania proceduralne dla wystąpienia Polski z Unii Europejskiej są niezgodne z konstytucją. Marcin Wiącek proponuje, aby ewentualna zgoda na opuszczenie UE przez Polskę była wyrażona przyjęciem ustawy kwalifikowaną większością głosów lub zorganizowaniem ogólnokrajowego referendum. Według RPO konieczna jest natychmiastowa zmiana ustawy o umowach międzynarodowych, po to, aby podkreślić wagę członkostwa Polski w UE. W tej sprawie Marcin Wiącek przesłał pisma do Prezydenta RP, Marszałka Sejmu i Senatu oraz Prezesa Rady Ministrów.

RPO podkreśla, że członkostwo Polski w UE jest niezwykle ważne dla obywateli. Opuszczenie Wspólnoty wiązałoby się przede wszystkim z utratą przez Polaków statusu obywateli UE. Utracona zostałaby także możliwość swobodnego podróżowania bez kontroli granicznych (w przypadku wystąpienia ze strefy Schengen). Polacy zostaliby pozbawieni także możliwości swobodnego wyboru miejsca zamieszkania, pracy czy studiów na terenie państw członkowskich.

Marszałek Szymon Hołownia odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich i wyraża aprobatę dla tego typu pomysłu

W odpowiedzi na pismo RPO Szymon Hołownia podkreślił, jak ważna jest Unia Europejska dla Polski:

Podniesione przez Pana Rzecznika argumenty i merytoryczna analiza obecnego stanu prawnego są niezwykle istotne nie tylko z perspektywy ustrojowej, lecz również ze względu na konieczność zabezpieczenia dobrobytu wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Chciałbym w tym miejscu z pełnym przekonaniem podkreślić, że Polska nie tylko jest w Unii Europejskiej, Polska przede wszystkim jest Unią Europejską i jako Marszałek Sejmu pragnę zapewnić Pana Rzecznika, iż podejmę wszelkie, niezbędne kroki, aby tak pozostało.

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę także na fakt, że obecna regulacja prawna dotycząca wystąpienia Polski z UE jest niewystarczająca, a co za tym idzie, wymaga interwencji ustawodawczej. Według Szymona Hołowni to stabilność prawa powinna stanowić ochronę naszego członkostwa w Unii. Marszałek Sejmu zapowiedział także, że sejm tej kadencji przyjmie regulacje zabezpieczające, co oznacza, że aby wyjść z UE, będziemy musieli udać się na referendum ogólnokrajowe.