Wbrew panice niektórych, wciąż mamy zapewniony w Polsce powszechny dostęp do gotówki

Finanse Państwo Dołącz do dyskusji
Wbrew panice niektórych, wciąż mamy zapewniony w Polsce powszechny dostęp do gotówki

Pomimo tego, że w ostatnich latach podnoszone były w społeczeństwie głosy, które miały na celu alarmowanie o ograniczeniu obiegu papierowego pieniądza w gospodarce, przedstawiciele NBP uspokajają i mówią o tym, że Polacy mają stały i nieprzerwany dostęp do gotówki. O tym, jak mieszkańcy naszego kraju podchodzą do polskich banknotów, mówiła dla miesięcznika Bank.pl Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego.

Polacy są dumni z posiadania narodowej waluty. 70 proc. z respondentów uznaje polskie banknoty za symbol narodowy

Barbara Jaroszek podkreśliła w rozmowie z Bank.pl, jak bardzo mieszkańcy Polski są przyzwyczajeni do banknotów z wizerunkiem polskich królów. Co więcej, Polacy uważają, że pieniądze emitowane przez NBP, są nieodłącznym elementem państwowości polskiej.

Przechodząc do danych, widzimy, że na dzień 20 grudnia 2024 r. wartość obiegu gotówkowego w Polsce wynosiła 415,3 mld zł. Oznacza to wzrost do końca roku poprzedniego w ujęciu wartościowym o 10,1%. Wzrasta także dzienna liczba pobrań gotówki z Narodowego Banku Polskiego, przy jednoczesnym spadku jej odprowadzeń. Barbara Jaroszek podkreśla, że w przypadku gotówki w Polsce jesteśmy świadkiem bardzo ciekawego trendu – rośnie jej znaczenie przezornościowe, przy jednoczesnym spadku jej roli transakcyjnej w polskiej gospodarce.

Przedstawiciele NBP przypominają o tym, jak ważne było wprowadzenie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego w Polsce

Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego mówiła na łamach Bank.pl o kilku najważniejszych wydarzeniach, dotyczących obrotu gotówkowego na przestrzeni ostatniej dekady. Na podium tego rankingu znalazły się obsługa gotówki w czasie COVID-19, a także obrót gotówkowy podczas wybuchu wojny Rosji z Ukrainą.

Co więcej, strategia ta zakładała, że 90% populacji powinno mieć zapewniony dostęp do gotówki w odległości nie większej niż 10 km. Barbara Jaroszek przyznaje, że obecnie to kryterium jest spełnione z nawiązką. W 2023 roku 98,4 proc. Polaków miało zapewniony dostęp do dowolnego punktu gotówkowego w promieniu poniżej 10 km, a 53 proc. mieszkańców Polski dysponuje dostępem do bankomatu w promieniu do 1 km.

Nie oznacza to, że nie istnieją jednak w Polsce tzw. pustynie bankomatowe. Barbara Jaroszek przyznaje, że są w Polsce miejsca, gdzie dostęp do gotówki jest co najmniej utrudniony. Jest to jednak problem o charakterze lokalnym, a nie ogólnopolskim. Niestety przedstawicielka Narodowego Banku Polskiego przyznaje, że utrudniony dostęp do gotówki mają przede wszystkim mieszkańcy słabo zaludnionych regionów Polski, którzy dodatkowo są często wykluczeni komunikacyjnie, a także mają problem z dostępem nie tylko do bankomatów, ale też np. do sklepów spożywczych.