Posłowie PSL i Polski 2050 postanowili utrudnić ewentualne wyjście Polski z Unii Europejskiej. Do Sejmu właśnie wpłynął projekt ustawy, który zakłada przeprowadzenie dwóch referendów w tej sprawie. Zapowiadano to już od jakiegoś czasu.
Procedura wychodzenia z UE krok po kroku
Warto wiedzieć o tym, że dzisiaj do rozpoczęcia notyfikacji wystarczy tylko uchwalenie w Sejmie większością głosów odpowiedniej ustawy. Trzecia Droga chce, aby potrzebne do tego były aż dwa referenda. Pierwsze ma być niezbędne do rozpoczęcia wspomnianego procesu notyfikacyjnego. Dopiero wtedy polski rząd będzie mógł poinformować UE o chęci wyjścia ze wspólnoty. Drugie referendum ma zostać przeprowadzone po ustaleniu warunków opuszczenia Unii Europejskiej. Społeczeństwo musi się na nie zgodzić.
Zdaniem marszałka Sejmu Szymona Hołowni to obywatele powinni móc wypowiedzieć się w tak ważnej sprawie, a nie politycy. Dla przypomnienia przed wejściem Polski do UE też przeprowadzono stosowne referendum. Lider Polski 2050 podsumował: “Uważam, że tak, jak pytaliśmy społeczeństwo, czy chce wejść do Unii Europejskiej, tak absolutnym minimum powinno być to, że jeżeli ktoś dojdzie do wniosku, że z Unii Europejskiej trzeba wyjść, to zapyta się o to społeczeństwo, a nie 231 posłów”.
Co ciekawe, kilka miesięcy temu rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek alarmował zresztą, że aktualne przepisy proceduralne dotyczące wyjścia z Unii Europejskiej są niezgodne z Konstytucją.
Brytyjczycy żałują brexitu
Warto zastanowić się nad tym, czy wyjście z UE w ogóle się opłaca. Minęło już 5 lat od chwili, gdy Wielka Brytania opuściła wspólnotę europejską. Dzisiaj jednak tylko 11% Brytyjczyków uważa, że to była dobra decyzja. Dla porównania – w referendum przeprowadzonym w roku 2016 za brexitem opowiedziało się 52% społeczeństwa Wysp Brytyjskich.
Partia Konserwatywna, która była głównym pomysłodawcą wyjścia z UE, obiecywała Brytyjczykom większą suwerenność, ograniczenie imigracji oraz poprawę sytuacji w służbie zdrowia. W praktyce niewiele obietnic udało się zrealizować. Co ciekawe, mieszkańcy Wielkiej Brytanii chętnie by do Unii Europejskiej wrócili. Opowiada się za tym aż 55% ankietowanych. Na razie jednak nie zapowiada się, aby tak się stało.
Polacy wcale nie chcą wyjścia z UE
Okazuje się, że Polacy na razie wcale nie chcą polexitu. Z badania przeprowadzonego we wrześniu ubiegłego roku dla Wirtualnej Polski za pozostaniem w UE opowiedziało się prawie 75% ankietowanych. Inne zdanie na ten temat miało 15% osób, a 11% nie opowiedziało się za żadnym z proponowanych rozwiązań. Aż 99% wyborców koalicji rządzącej nie chce opuszczenia Unii Europejskiej. W przypadku zwolenników PiS i Konfederacji jest to 60% osób. Podobnie wygląda to w przypadku wyborców innych partii politycznych.