Wraz z rozwojem gospodarczym i społecznym Polski poziom korupcji uległ zmniejszeniu. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że wręczanie łapówek nie jest powszechne, a korumpowanie urzędników państwowych i przedsiębiorców stało się zjawiskiem marginalnym. Jednak z danych wynika, że poziom korupcji w Polsce od paru lat stale rośnie. Sytuacja jest gorsza niż kilkanaście lat temu, pomimo dynamicznego rozwoju i wzrostu zamożności polskiego społeczeństwa.
Korupcja w Polsce staje się dużym problemem. Dane nie pozostawiają co do tego wątpliwości
W ostatnim rankingu percepcji korupcji Transparency International nasz kraj zanotował najgorszy wynik od 12 lat. Polska zdobyła 53 na 100 punktów, a sytuacja korupcyjna Polski pogarsza się nieprzerwanie od roku 2015. Dla porównania Polska zajmowała w tym samym rankingu dziesięć lat temu 29 miejsce.
Autorzy raportu szczególną uwagę zwracają na ogólnoświatowy problem z defraudacją środków, które są przeznaczone na przeciwdziałanie zmianom klimatu. O raporcie mówił przewodniczący Transparency International François Valérian:
Korupcja to rozwijające się globalne zagrożenie, które robi o wiele więcej niż podważa rozwój – jest to kluczowa przyczyna upadku demokracji, niestabilności i naruszeń praw człowieka. Społeczność międzynarodowa i każdy naród muszą uczynić walkę z korupcją najwyższym i długoterminowym priorytetem. Jest to kluczowe dla przeciwstawienia się autorytaryzmowi i zapewnienia pokojowego, wolnego i zrównoważonego świata.
Nie tylko Polska spada w rankingach korupcyjnych. Słaby wynik notują także Niemcy i kraje skandynawskie
Według danych Transparency International w Niemczech walka z korupcją ugrzęzła w miejscu. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak eksperci zwracają największą uwagę na słabą przejrzystość finansowania partii politycznych u naszego zachodniego sąsiada. Co ciekawe, spadek zaliczyły także kraje skandynawskie (szczególnie Szwecja i Norwegia), które od lat były stawiane za wzór państw z najniższym poziomem korupcji na świecie. Bardzo dobrze w rankingu radzi sobie Dania, która od lat znajduje się w czołówce notowania – zgromadziła aż 90 punktów. Bardzo dobre wyniki zanotowały także takie kraje, jak Finlandia, Luksemburg, Singapur i Nowa Zelandia.
Eksperci Transparency International mają rady, skierowane także do Stanów Zjednoczonych. Kraj ten powinien podjąć kroki w celu ograniczenia wpływu zorganizowanej przestępczości i elit na politykę. Jak zwykle Afryka Subsaharyjska boryka się z największymi problemami z korupcją. Na ostatnim miejscu notowania znajduje Sudan Południowy z 8 punktami, a przed nim plasują się Somalia, Wenezuela, Syria i Jemen.