Leków po zmarłej osobie nie można sprzedać. Grozi za to kara więzienia

Prawo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Leków po zmarłej osobie nie można sprzedać. Grozi za to kara więzienia

W Polsce leki na receptę legalnie nabyć można jedynie w aptekach stacjonarnych. Sprzedaż np. w internecie medykamentów tego typu jest nielegalna, podobnie jak ich wymiana. Jeśli w domu masz leki np. po zmarłej osobie nie możesz ich nikomu sprzedać, bo grożą za to nawet 2 lata więzienia. 

Ruszyła nowa kampania społeczna

Nowa kampania resortu zdrowia, Polskiej Agencji Antydopingowej, Komendy Głównej Policji i Głównej Inspekcji Farmaceutycznej „Nie okradaj się ze zdrowia, fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie” ma poprawić świadomość społeczeństwa w zakresie kupna leków z niesprawdzonych źródeł. 

Nie wszyscy wciąż wiedzą o tym, że w Polsce lekarstwa kupić można tylko w aptekach – stacjonarnych i internetowych. Dodatkowo Główny Inspektor Sanitarny Łukasz Pietrzak podkreśla, że:

“Nawet apteki internetowe, które umożliwiają zamówienie leku na receptę, nigdy nie dostarczą go do pacjenta. Odbiór zawsze odbywa się w aptece stacjonarnie, na podstawie recepty lekarskiej. Nie ma możliwości jego wysyłki przez paczkomat czy w innej formie dystrybucji kurierskiej. Nie ma możliwości, żeby lek Rx legalnie trafił do internetu”. 

Inne punkty sprzedaży leków w sieci działają nielegalnie. Zakupić w nich często można produkty pochodzące z kradzieży. 

Przemysł leków sfałszowanych w Polsce ma się doskonale

Zaskoczyć może fakt, że przemysł leków sfałszowanych przynosi obecnie większe zyski niż handel narkotykami. W skali roku wart jest nawet 200 mld zł. Na całym świecie szacuje się, że nawet 10% wszystkich leków stanowią produkty sfałszowane. 

Trzeba bardzo uważać na to, co się kupuje w sieci. Aż 90% leków sprzedawanych online to leki sfałszowane. Niektóre nie zawierają w ogóle substancji czynnej i są tym samym bezwartościowe. Przestępcy najczęściej fałszują leki odchudzające, antykoncepcyjne i kardiologiczne, a więc te cieszące się na rynku największą popularnością. 

Zostały Ci leki po zmarłej babci – nie sprzedasz ich

Oczywiście nie każda osoba, która oferuje leki w sieci jest oszustem. Często ludzie robią to zupełnie nieświadomie, nie wiedząc, że jest to przestępstwo. W praktyce nie wolno nikomu sprzedać np. leków po zmarłym i to niezależnie od sytuacji. Według artykułu 124 ustawy Prawo farmaceutyczne grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 2.  

Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie leków do specjalnych pojemników w aptekach. Większość aptek w Polsce uczestniczy w programach zbiórki przeterminowanych leków i przekazuje je do odpowiednich firm zajmujących się ich bezpieczną utylizacją. Niewiele osób wie, że hospicja, domy pomocy społecznej oraz szpitale nie przyjmują leków, nawet jeśli są one fabrycznie zapakowane i nie przekroczyły daty ważności. Wynika to z przepisów prawa farmaceutycznego, które zabraniają ponownego wprowadzania do obrotu leków, które opuściły aptekę, ze względu na brak gwarancji ich właściwego przechowywania.