Emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), muszą pamiętać o ważnym obowiązku względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o osoby, które osiągnęły w ubiegłym roku dodatkowe przychody. Powinny one poinformować o tym ZUS do końca lutego. Obowiązek dotyczy emerytów, którzy w ubiegłym roku uzyskiwali dochody nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale także innych umów.
Emeryci uzyskujący dodatkowe dochody muszą poinformować o tym ZUS
Obowiązek poinformowania ZUS-u o osiąganych dodatkowych dochodach, dotyczy osób, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę. Emeryci muszą to zrobić, jeżeli uzyskiwali dodatkowe dochody na podstawie:
- umowy o pracę,
- umowy zlecenia,
- przychodów z prowadzonej działalności.
Obowiązek dotyczy osób, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Jest to bardzo ważne także dlatego, że osoby, które dorabiają i ukończyli podstawowy wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń. Wyjątkiem są osoby, które osiągnęły wiek emerytalny w 2024 roku i były na wcześniejszej emeryturze. W takim wypadku muszą one rozliczyć się z ZUS-em z dochodu, uzyskanego przed osiągnięciem tego wieku.
Limity dorabiania nie dotyczą osób, które pobierają rentę rodzinną i mają ustalone prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Osoby, otrzymujące emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego lub wojskowego, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową, także nie muszą składać zaświadczenia do ZUS-u. Z tego obowiązku zwolnieni są także uczniowie, którzy nie ukończyli 26. roku życia, pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej.
Ważne, aby emeryci dochowali wszystkich wymaganych procedur. Dotyczy to osób, pracujących na własną rękę i dorabiających na etacie
W przypadku emerytów, którzy pracują na etacie, zaświadczenie jest wystawiane przez zakład pracy, w którym dana osoba wykonuje swoje obowiązki zawodowe. Jeżeli jednak emeryt prowadzi własną działalność gospodarczą, jest zobowiązany do złożenia własnego zaświadczenia do ZUS-u. Deklaruje on w nim podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jako swój przychód. ZUS musi zostać poinformowany także o przychodach, które są osiągane przez emerytów z tytułu pracy za granicą oraz zasiadania w radzie nadzorczej.
Warto pamiętać także o tym, że w 2024 roku dopuszczalna roczna kwota przychodu wyniosła 65 611,40 zł brutto, natomiast graniczna roczna kwota przychodu osiągnęła wartość 121 849,50 zł brutto. ZUS sugeruje także emerytom przedkładanie zaświadczenia o wysokości zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach.