Młode osoby nie chcą już tyle pić. Ale sytuacja nadal jest daleka od ideału, zwłaszcza w przypadku wódki

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Młode osoby nie chcą już tyle pić. Ale sytuacja nadal jest daleka od ideału, zwłaszcza w przypadku wódki

Alkohol jest w Polsce powszechnie dostępny, co sprawia, że często należy on do tych towarów, który możemy kupić nawet w najmniejszych miejscowościach w Polsce. Pomimo tego, że dostępność alkoholu jest tak szeroka, z danych wynika, że jego spożycie wśród młodzieży systematycznie spada. To bardzo pozytywny trend, jednak warto nadmienić, że sytuacja jest daleka od idealnej, szczególnie w przypadku spożycia wódki.

Młode osoby nie chcą pić piwa. Trend spadkowy spożycia alkoholu utrzymuje się od dłuższego czasu

Z danych wynika, że młodzi ludzie coraz rzadziej sięgają po piwo. Spożycie tego typu napojów alkoholowych spadło drastycznie w ostatnich latach. Eksperci podkreślają, że jest to bardzo pozytywny trend, którego nie sposób przeoczyć. Mówiła o tym dla agencji Newseria dr n. med. Bogusława Bukowska, zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom:

Jeśli chodzi o najbardziej rozpowszechniony napój, jakim jest piwo, to obserwujemy bardzo duży trend spadkowy. W 1995 roku około 73 proc. młodzieży przyznawało i deklarowało, że może w sposób łatwy czy stosunkowo łatwy zdobyć ten napój alkoholowy. Natomiast w badaniu w 2024 roku ten odsetek był o wiele niższy i wynosił około 44 proc. To są bardzo pozytywne trendy, które należy uznać, że powinny być kontynuowane i oczywiście należy dążyć do tego, żeby ta dostępność była jeszcze niższa.

Spożycie alkoholu wśród młodych osób w wieku 15-17 lat spadło znacząco. Z badań ESPAD opublikowanych przez agencję Newseria wynika, że coraz mniej młodych osób ma za sobą inicjację alkoholową. W 1995 aż 93 proc. młodych osób w tych wieku przyznawało, że kiedykolwiek piło alkohol. W 2024 roku odsetek osób, które mogły przyznać się do spożywania alkoholu, spadł do 73 proc.

Świadomość społeczna gra tutaj dużą rolę. Spożycie alkoholu wśród młodych ludzi spada także dzięki akcjom informacyjnym

Eksperci przyznają, że spadek spożycia wśród najmłodszych osób jest przede wszystkim spowodowany większą świadomością ryzyka, jakie niesie ze sobą nadmierne picie alkoholu. Znajduje to odbicie w badaniach, z których wynika, że polska młodzież zmaga się coraz większymi trudnościami, gdy ma zamiar kupić piwo. Trzydzieści lat temu 73 proc. młodych ludzi uważało, że piwo w Polsce można zdobyć bardzo łatwo. Dzisiaj takie stwierdzenie wygłasza tylko 44 proc. badanych młodych ludzi.

W dalszym ciągu istnieją jednak ciemne strony spożywania alkoholu przez młodych ludzi w Polsce

Niestety, ale sprawa spożycia alkoholu przez młodych ludzi w Polsce w dalszym ciągu nie jest rozwiązana. Z badania ESPAD wynika, że ciągle wielu młodych ludzi doprowadza się do stanu nietrzeźwości. Aż 13 proc. 15 i 16 latków przyznało, że w ciągu ostatnich 30 dni przed badaniem upiło się, co skutkowało zaburzeniami równowagi i pamięci.

Zaciera się także różnica w ilości spożywanego alkoholu przez chłopców i dziewczęta. Z badania wynika, że w latach 1995-2003 różnica ta utrzymywała się na poziomie 10-14 proc. Dzisiaj często młodzież pije tyle samo niezależnie od płci.