Branża budowlana zmaga się z rosnącym brakiem rąk do pracy. A to może być problem dla nas wszystkich

Edukacja Państwo Praca Dołącz do dyskusji
Branża budowlana zmaga się z rosnącym brakiem rąk do pracy. A to może być problem dla nas wszystkich

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców budowlanych w Polsce, jest związane przede wszystkim z wyzwaniami infrastrukturalnymi, z jakimi będzie mierzył się nasz kraj w niedalekiej przyszłości. Plany budowy elektrowni atomowej i inne duże projekty wymagają zatrudniania całej rzeszy fachowców budowlanych. Jednak w Polsce coraz bardziej ich brakuje, a prognozy dla polskiej branży budowlanej są bardzo pesymistyczne.

Brak fachowców budowlanych w Polsce ma głębsze przyczyny. To może wywołać kryzys w branży

Najnowszy raport Manpower „Trendy i wynagrodzenia 2025. Rynek pracy w sektorze budownictwa i nieruchomości” rzuca nam światło na nieciekawą sytuację w branży budowlanej, której przyczyną jest przede wszystkim niechęć do studiowania tego typu kierunków przez Polaków. Według ekspertów najgorsza sytuacja dotyczy tzw. pokolenia Z. Według Katarzyny Pączkowskiej, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower, wyzwań jest niestety jeszcze więcej:

Deficyt wykwalifikowanych pracowników to palący problem, który wymaga niestandardowych rozwiązań, a starzejące się społeczeństwo jeszcze mocniej będzie ograniczać dostępność kandydatów.

Deficyt pracowników branży budowlanej zderza się z jej przemianami ku bardziej innowacyjnym rozwiązaniom

Zdaniem dr. Damiana Kaźmierczaka, wiceprezesa Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZBP) dynamiczny rozwój branży budowlanej w Polsce sprawia, że niedobór pracowników będzie się tylko powiększał. Szczególnie brakuje inżynierów i inżynierek, którzy powinni odgrywać centralną rolę w realizowaniu wielkich inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

Rosnące zapotrzebowanie na fachowców budowlanych jest także spowodowane szybkimi przemianami demograficznymi. Wielu fachowców z branży odchodzi na zasłużoną emeryturę, a na ich miejsce niestety nie pojawiają się nowi pracownicy.

Firmy budowlane powinny wdrożyć nowe spojrzenie na procesy rekrutacyjne

Fachowcy budowlani, podobnie jak pracownicy innych zawodów, zwracają baczną uwagę nie tylko na wysokie i godne wynagrodzenie. Według autorów raportu Manpower właściciele firm budowlanych powinny uświadomić sobie, że chcąc zatrzymać pracownika u siebie, oprócz wynagrodzenia, ważne są także odpowiednie warunki pracy i inwestycje w kompetencje pracownika.

Oprócz nowego, świeżego podejścia do rekrutacji, branża budowlana liczy także na aktywizację osób, które pozostają bierne zawodowo przez dłuższy czas. W Polsce niestety w dalszym ciągu mamy niewykorzystany potencjał w tej materii, a wiele osób po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia zawodowego, mogłoby odnaleźć się z powodzeniem w wielu mniejszych lub większych przedsiębiorstwach budowlanych. Co ciekawe, eksperci Manpower wspominają w tym miejscu nie tylko o mężczyznach, ale także kobietach, które coraz częściej pracują w firmach budowlanych na wielu stanowiskach.