Polska ma najwyższą płacę minimalną wśród krajów przyjętych do UE w 2004 r. To wbrew pozorom niepokojący trend

Gospodarka Państwo Praca Zagranica Dołącz do dyskusji
Polska ma najwyższą płacę minimalną wśród krajów przyjętych do UE w 2004 r. To wbrew pozorom niepokojący trend

To, że polska płaca minimalna rośnie z roku na rok jak na drożdżach, wiemy wszyscy. Tak duży wzrost minimalnego wynagrodzenia ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że podwyższanie płacy minimalnej ma na celu zadbanie o osoby zarabiające najmniej. Nie brak jednak osób, które straszą, że niedługo większość społeczeństwa będzie otrzymywać na konto płacę minimalną. Sprawa robi się poważna, gdy spojrzymy na poziom płacy minimalnej w innych krajach.

Polska ma najwyższą płacę minimalną wśród krajów przyjętych do UE w 2004 roku. Więcej na minimalnej zarabiają tylko Słoweńcy

Na to, w jak szybkim tempie rośnie płaca minimalna w naszym kraju, zwraca uwagę na łamach portalu bank.pl publicysta ekonomiczny Witold Gadomski. Z danych Eurostatu wynika, że w 9 krajach płaca minimalna wynosi poniżej 1000 euro. Jednak Polska przebiła już ten pułap – w naszym kraju wynagrodzenie minimalne osiągnęło już poziom 1091 euro. To oznacza, że przodujemy w rankingu płacy minimalnej wśród krajów, które wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Tylko w Słowenii płaca minimalna jest większa – wynosi 1278 euro.

Polska wyprzedza pod względem wysokości płacy minimalnej takie kraje, jak Czechy czy Estonia, które cały czas mają wyższe PKB na głowę mieszkańca. Wielu ekspertów twierdzi, że Polska płaca minimalna jest ustalona bardzo wysoko w stosunku do wielkości polskiej gospodarki. Eksperci ostrzegają, że tak wysoka płaca minimalna jest od dłuższego czasu głównym czynnikiem proinflacyjnym w Polsce.

Relacja płacy minimalnej do mediany wynagrodzeń w Polsce cały czas rośnie

Witold Gadomski zwraca także uwagę na coraz bardziej niepokojące zjawisko – zbliżanie się wysokości płacy minimalnej do średniej płacy w Polsce. Z danych wynika, że od stycznia 2022 do stycznia 2025 roku płaca minimalna w Polsce wzrosła o 55%, a średnia płaca o ok. 30%. To oznacza, że jeżeli tego typu trend utrzyma się jeszcze przez jakiś czas, coraz więcej Polaków będzie zarabiać płacę minimalną.

Jeszcze ciekawiej sytuacja przedstawia się, gdy na wzrost płacy minimalnej w Polsce spojrzymy z perspektywy siły nabywczej. Po jej uwzględnieniu płaca minimalna wynosi u nas aż 1523 euro. To oznacza, że Polska znajduje się już na siódmym miejscu w rankingu krajów z najwyższym poziomem płacy minimalnej w Europie. Doganiamy już takie kraje jak Niemcy, Luksemburg, Holandia, Belgia, Irlandia i Francja.

W perspektywie siły nabywczej polska płaca minimalna jest większa niż w Słowenii, Hiszpanii i Portugalii.